Dźwignie mimośrodowe LAC w składanym rowerze elektrycznym – case study firmy RAKSO

artykułydźwignie

X-Bike RAXO to polski składany rower, który jest produkowany w Gliwicach przez firmę RAKSO. Myśląc o rowerze składanym większość z nas wyobraża sobie znane na polskim rynku konstrukcje typu Wigry 3 lub małe składaki z Chin. RAKSO zaproponowało coś zupełnie nowego. Rower stylizowany na SUPERMOTO. Jest to oryginalne spojrzenie na rowery składane. Tu design łączy się z praktycznością,

Rys. 1 Rower x-Bike RAXO z firmy RAKSO

Patrząc na rower nic nie zdradza funkcji składania. Wprawne oko zauważy co prawda, że jest to rower elektryczny (silnik w tylnym kole). Jednak dopiero z bliska można zauważyć jeden niecodzienny element w rowerze. Jest nim tworzywowa, zaciskowa dźwignia mimośrodowa LAC. umieszczona przy tylnym amortyzatorze. Zacisk LAC po zwolnieniu uwalnia amortyzator, a tym samym daje pełny zakres ruchu tylnego wahacza. Pozwala to schować tylne koło pod ramą roweru. Wystarczy teraz ściągnąć przednie koło i rower jest w pełni złożony. Proces składania roweru trwa dosłownie kilkanaście sekund, a wszystko dzięki tworzywowej dźwigni mimośrodowej LAC.

Rys. 2 Dźwignia LAC. do składania roweru x-Bike RAXO.

Rys. 3 Rower x-Bike w bagażniku samochodowym

Dźwignie mimośrodowe LAC. z firmy Elesa+Ganter to świetne rozwiązanie do szybkiego mocowania, które nie wymaga obrotu wokół osi śruby. Dodatkowo wykonanie LAC-R z podkładką regulacyjną pozwala ustawić ramię dźwigni w żądanym kierunku. (rys. 3)

Rys. 4 Dźwignie mimośrodowe LAC i LAC-R z regulacją

System składania koła w osi poziomej względem tradycyjnych rowerów składanych w osi pionowej (łamanie ramy w bok)  wyeliminował najsłabszy punkt konstrukcyjny roweru składanego. Ma to także ogromny wpływ na gabaryty. Łatwiej taki rower spakować np. do bagażnika samochodu. Aluminiowa konstrukcja i wysokiej klasy części zredukowały wagę do 21,5 kg. Dla roweru elektrycznego jest to bardzo dobry wynik.  X-Bike w pozycji do jazdy ma wielkość pełnowymiarowego roweru. Rzucają się za to w oczy 20-calowe koła na grubych oponach. Pełna amortyzacja tył i przód, sprytnie wkomponowana, wyciągana bateria o pojemności do 17,5Ah oraz ciekawa kolorystyka sprawia, że x-Bike od firmy RAKSO to produkt o wysokiej jakości.

Rys. 5 x-Bike RAXO w akcji.

Linki do karty katalogowej:

LAC. – dźwignie zaciskowe mimośrodowe.

Strona producenta RAKSO

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 887 420 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NOWOŚĆ! Śruby i pokrętła regulacyjne oraz oprawy łożyskowe do prostej regulacji i pozycjonowania elementów
Kolos wśród dźwigów

Najnowsze artykuły

Menu