Dźwignie nastawne z elementem dociskowym – seria GN 306

artykułydźwignieNowości

Nowość Elesa+Ganter

Dźwignie nastawne z elementem dociskowym serii GN 306 powstały z myślą o aplikacjach, w których powierzchnią dociskową jest czoło śruby a element dociskany wymaga „specjalnego traktowania”. Dźwignie posiadają różne typy zakończeń trzpienia gwintowanego, co pozwala na dopasowanie odpowiedniego rozwiązania do współpracującej powierzchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy stworzyć odpowiednie połączenie punktowe, powierzchniowe lub zabezpieczające przed uszkodzeniem współpracujących powierzchni.

dźwignia nastawna z elementem dociskowym

Rys.1 Dźwignie nastawne z elementem dociskowym model GN 306 (wykonanie ze stopką dociskową)

Zasada działania i konstrukcja nowej dźwigni bazuje na najpopularniejszej metalowej dźwigni nastawnej serii GN 300. Dźwignie nastawne charakteryzują się możliwością zmiany pozycji ramienia względem śruby poprzez jego odciągnięcie i obrót w dowolnym kierunku. Po puszczeniu ramienia następuje samoczynne jego zasprzęglenie.

W dźwigniach typu GN 306 śrubę dociskową zastąpił element dociskowy o specyficznych właściwościach. I tak, jednym ze standardowo dostępnych wykonań są dźwignie z śrubą dociskową z poduszką z tworzywa (Typ KU) stosowane w celu zapobieżenia uszkodzeniom i zarysowaniom powierzchni elementów dociskanych. Wykonania z mosiężną poduszką (Typ MS ) zalecane są natomiast w celu ochrony czoła śruby dociskowej przed zbyt szybkim zużyciem. Dla punktowego docisku rekomendowane są dźwignie w wersji śrubą dociskową z stalową hartowaną poduszką sferyczną (Typ DZ), bądź zakończeniem kulowym (Typ ZK). Wykonania z elementem dociskowym zakończonym stopką wahliwą (Typ KD) mogą zaś znaleźć zastosowanie w aplikacjach, w których płaszczyzna elementu dociskanego może nie być prostopadła do osi śruby, bądź chcemy, aby nacisk rozłożył się na większą powierzchnię.

schemat dźwigni nastawnej

Rys.2 Konstrukcja dźwigni nastawnej GN 306 wraz z różnymi elementami dociskowymi

Ze względu na zastosowane materiały dźwignie nastawne GN 306 dedykowane są do przemysłu maszynowego. Świetnie sprawdzą się przy średnich i dużych momentach dokręcania, w pracy przy podwyższonych temperaturach oraz w kontakcie ze smarami i olejami.

Dźwignia nastawna z poduszką dociskową GN 306

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 887 420 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Pokrętła z ograniczonym momentem siły dokręcania – seria GN 3663
EUROLAB 2016

Najnowsze artykuły

Menu