Eko robot

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Słyszeliście o fińskim robocie o nazwie Trombia Free? Zgodnie ze słowami producenta jest to pierwszy w pełni autonomiczny i ekologiczny robot, którego zadaniem jest zadbanie o czystość ulic. Urządzenie zaprojektowano w taki sposób, aby mogło pracować niezależnie od warunków pogodowych.

źródło: YouTube/Trombia Technologies

Pierwsze testy Trombia zaliczyła w jednej z dzielnic Helsinek w kwietniu tego roku. Wypadły znakomicie. Robot wykonywał swoją pracę o różnych porach dnia i nocy oraz przy zmiennej pogodzie. Zastosowane w urządzeniu systemy LIDAR sprawdziły się doskonale w każdych warunkach pogodowych. Dodatkowo Trombia zużywa średnio 15 % mniej mocy niż jej konkurencyjne odpowiedniki. Urządzenie korzysta również systemu kamer oraz sztucznej inteligencji pozwalającej na rozpoznawanie otoczenia. Maksymalna prędkość przejazdowa robota to 10 km/h, ale w trakcie pracy zwalnia do około 6 km/h. Producent planuje wprowadzenie urządzenia na rynek w najbliższe lato. Na razie będzie dostępny w sprzedaży na terenie Niemiec i Norwegii.

źródło: The Robot Report| Ilustarcja: Peerapon Chantharainthron on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Podwodne koleje
Jak wykorzystać napinacze suwakowe w konstruowaniu przenośników taśmowych?

Najnowsze artykuły

Menu