Ekologiczny transportowiec

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Firma Wallenius Marine oraz Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie zaprezentowali niedawno projekt transatlantyckiego transportowca. Nazwano go Oceanbird. Statek będzie miał 200 metrów długości, 40 metrów szerokości i będzie napędzany za pomocą pięciu żagli o długości 80 metrów.

Źródło: YouTube/Wallenius Marine

Co istotne, żagle będą będą opierać się na nowoczesnej konstrukcji teleskopowej, która umożliwi dopasowywanie ich wysokości do potrzeb. Takie rozwiązanie pozwoli na zmniejszenie emisji szkodliwych cząstek do środowiska aż o 90 % w porówaniu do transportowców z napędem spalinowym. Docelowo statek będzie transportował samochody z Europy do Ameryki. Zgodnie z projektem będzie w stanie załadować na pokład nawet siedem tysięcy pojazdów. Rejs między kontynentami ma trwać około 12 dni. Budowa pierwszego Oceanbirda ma się rozpocząć w przyszłym roku, zaś dziewiczy rejs planowany jest na rok 2024. W przyszłości tego typu jednostki mają zastąpić stare statki napędzane paliwami kopalnymi.

Źródło: newatlas.com | Ilustracja: redcharlie on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jak stworzyć układ regulacji pozycji – case study RRprojekt
Utralekkie skrzydła

Najnowsze artykuły

Menu