Ekran dotykowy w sprayu

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Czy ktoś z was wyobrażał sobie, że może istnieć ekran dotykowy, którego kształt można kreować własnoręcznie przy pomocy sprayu? Wynalazek o nazwie ProtoSpray powstał właśnie w laboratoriach University of Bristol.

Źródło: YouTube/BristolIG lab

Rozwiązanie polega na połączeniu zalet druku 3D z możliwościami, które daje tak zwana elektronika w sprayu. Dodanie elektrod oraz atramentu luminescyjnego powoduje, że otrzymane w ten sposób ekrany nie tylko mogą osiągać dowolne kształty, w tym kuliste, ale również są podświetlane i reagują na nieskomplikowane polecenia dotykowe. ProtoSpray umożliwia tworzenie ekranów, które znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Twórcy uważają, że technologia jest na tyle prosta, że ekrany może tworzyć nawet osoba, która wcześniej nie miała doświadczenia w tej dziedzinie. Niestety do komercjalizacji tego wynalazku niestety jeszcze daleka droga. Przede wszystkim twórcy muszą usprawnić technologię, za pomocą której obiekty powstające w drukarce 3D byłyby od razu pokrywane warstwą atramentu elektroluminescyjnego. Dlatego na razie twórcy nastawiają się na wspieranie innych firm tworzących wyświetlacze.

Źródło: University of Bristol | Ilustracja: Diogo Brandao na Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robot delfin
Nowy sklep internetowy. 75 000 produktów w jednym miejscu.

Najnowsze artykuły

Menu