DD51-E – Elektroniczny wskaźnik położenia

artykułyNowościwskaźniki położenia

Nowość Elesa+Ganter

Wskaźniki położenia umożliwiają wskazanie położenia danego elementu lub jego przemieszczenia liniowego w układach regulacji z napędem typu śruba/nakrętka. DD51-E (Rys.1) to innowacyjny, elektroniczny wskaźnik położenia z napędem bezpośrednim, który umożliwia obsługę układów przemieszczeń, niedostępnych do tej pory dla mechanicznych wskaźników położenia oraz rozszerza zakres dostępnych funkcji pomiaru.

elektroniczne wskaźniki położenia

Rys.1. DD51-E –elektroniczny wskaźnik położenia z napędem bezpośrednim.

Wskaźnik elektroniczny DD51-E, podobnie jak pozostałe modele DD51 jest urządzeniem montowanym bezpośrednio na wrzecionie sterującym i ustalanym nieruchomo względem maszyny poprzez kołek znajdujący się w tylnej części obudowy wskaźnika. Piasta DD51-E wykonana ze stali nierdzewnej AISI 304, obraca się wraz z wałkiem sterującym, aby umożliwić odczyt aktualnej pozycji. Obudowa wskaźnika elektronicznego składa się z dwóch zespawanych ultradźwiękowo części i występuje w dwóch kolorach (C2: pomarańczowy RAL 2004 i C3: szary RAL 7035). Oba elementy korpusu wykonane są ze wzmacnianego technopolimeru na bazie poliamidu. Unikalny sposób łączenia ze sobą elementów wskaźnika DD51-E pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej klasy szczelności – IP65 lub IP67 w zależności od wersji.

To, co czyni wskaźnik DD51-E unikalnym, to możliwości jak i łatwość jego programowania. Odbywa się ono za pomocą kombinacji trzech przycisków, znajdujących się na obudowie wskaźnika i nie wymaga stosowania żadnego zewnętrznego oprogramowania. Możemy tu zarówno ustawiać parametry pracy (przełożenie, dokładność odczytu, jednostki miary i inne), jak i przełączać poszczególne funkcje (odczyt wartości bezpośredniej lub przyrostowej, tzw. zerowanie).

Kluczowym parametrem pracy nowego wskaźnika jest dowolność ustalania wartości przełożenia, czyli odczytu po jednym obrocie wałka. W zależności od pozycji zamocowania, możemy zaprogramować także orientację odczytu wyświetlacza. Dodatkową zaletą wskaźnika DD51-E jest żywotność baterii określana na 5 lat ciągłej pracy. Zaznaczyć przy tym należy, że wymiana baterii pozwala na zachowanie w pamięci ustawionych funkcji i nie wymaga demontowania wskaźnika z wrzeciona. Pozostałe parametry są określone w tabeli (Rys.2).

Charakterystyka mechaniczna i elektryczna

ZasilanieBateria litowa CR2450 3.0 V
Żywotność baterii5 lat
Zakres odczytu skali-19999; 99999
Dokładnośćprogramowanie (1)
Jednostkimm; cale (inch); stopnie (kąty)
Max. prędkość obrotowa300/600/1000 obr/min (2)
programowanie (1)
Precyzja10000 impulsów/obrót
Stopień ochronyIP65/ IP67
Temperatura pracyod 0oC do 50oC
Temperatura przechowywaniaod -20oC do 50oC
Wilgotność95% w 25oC bez skraplania
Ochrona przeciwzakłóceniowaIEC 61000-4-2
(1) instrukcja obsługi
(2) wartość domyślna 600 obr/min

Rys.2. Charakterystyka mechaniczna i elektryczna wskaźnika elektronicznego DD51-E.

Nowy, elektroniczny wskaźnik położenia DD51-E to idealne rozwiązanie dla wszystkich aplikacji, do których nie możemy dobrać standardowego przełożenia, jak np. układy liniowe pracujące na pasku zębatym, łańcuchu, lub na innych mechanizmach o niestandardowym przełożeniu. Jest to również świetne rozwiązanie dla maszyn dostarczanych na rynek amerykański lub japoński, gdzie jednostką urzędową są cale.

Ze względu na budowę – piasta nierdzewna – oraz szczelne wykonanie korpusu, DD51-E znajdzie zastosowanie w maszynach przetwórstwa spożywczego, czy przemysłu farmaceutycznego, gdzie bezwzględna czystość i higiena są priorytetem. Możliwość programowania różnych funkcji pomoże w spełnieniu oczekiwań innych aplikacji, np. określenie głębokości wiercenia w wiertarkach zadaniowych.

Strony katalogowe prezentowanych produktów:

Autor: Stefan Lewandowski
Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się w katalogach papierowych oraz na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów

Kontakt
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 885 020 900 (Stefan Lewandowski)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags:
Robot, który uczy się poruszania w terenie
GN 115.8 – Zamki z zaczepem hakowym

Najnowsze artykuły

Menu