Elektryczny katamaran

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Pod koniec maja został zwodowany nowoczesny katamaran o nazwie Future Of  the Fjords.  Maszyna kursuje w okolicach Sognefjordu. Katamaran robi spore wrażenie. Potrafi zabrać na pokład 400 pasażerów. Napędzany jest dwoma silnikami elektrycznymi, z których każdy ma 585 KM mocy.


Źródło: YouTube/eandtmagazine

Maksymalna prędkość pojazdu to 16 węzłów. Katamaran porusza się niemal bezgłośnie i nie emituje spalin. W ten sposób nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne, a w Skandynawii jest to element, który jest jednym z ważniejszych priorytetów. Akumulatory pojazdu ładowane są podczas przerwy w specjalnej stacji dokującej. Co ważne, ładowanie trwa zaledwie 20 minut. Na pokładzie Future Of The Fjords pasażerowie znajdą sklep i restauracje. Pasażerowie będą mogli podziwiać widoki z dwóch kondygnacji dzięki ogromnym, panoramicznym oknom. Twórcy katamaranu planują w przyszłości tworzyć kolejne tego typu jednostki. Planuje się również, że łódź będzie kursowała po wodach fiordu przez cały rok.

Źródło: www.seatrade-cruise.com | Ilustracja: fotolia.com / surfmedia

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Zawias do cienkich drzwi – seria CMDX-AL
Wężodron

Najnowsze artykuły

Menu