Elementy Elesa+Ganter w kontenerach AdBlue – case study firmy Petroleo

artykułyPorady techniczneuchwytyZawiasy

Bardzo rygorystyczne normy emisji spalin w silnikach Diesla, powodują że producenci samochodów ciężarowych, dostawczych jak również osobowych zaczęli na szeroką skalę stosować preparat AdBlue do układu wydechowego. Stosowanie AdBlue w dużym stopniu zmniejsza emisję szkodliwych tlenków azotu, tym samym przyczyniając się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.

Nasz klient – firma Petroleo Diesel Management System Sp. z o.o. jest dostawcą nowoczesnych rozwiązań z zakresu zarządzania gospodarką paliwową i flotą aut. Wychodząc naprzeciw rynkowym potrzebom produkuje i dostarcza między innymi kontenery i zbiorniki AdBlue (rys. 1).


Rys. 1 Kontener AdBlue firmy Pertoleo Diesel Management System Sp. z o.o.

Petroleo Diesel Management System Sp. z o.o. realizując swoje projekty stosuje standardowe elementy maszyn produkowane i dostarczane przez Elesa+Ganter Sp. z o.o. W ramach współpracy pomiędzy firmami powstał projekt zabudowy kontenera AdBlue, w którym zastosowano:

Wyżej wymienione produkty są elementami składowymi drzwi do komory, w której znajduje się pistolet z automatycznym odbijakiem (rys. 2).


Rys. 2 Produkty Elesa+Ganter w kontenerze AdBlue

Drzwi komory z automatycznym pistoletem są wykonane z cienkiej, nierdzewnej blachy. Do ich otwierania zostały zastosowane zawiasy serii CFF. Zawiasy te są produkowane z wysokoudarowego technopolimeru na bazie poliamidu (PA). Posiadają nierdzewny sworzeń obrotowy oraz niklowane, mosiężne, nieprzelotowe wtopki z otworami gwintowanymi. Konstrukcja zawiasu uniemożliwia zdemontowanie drzwi od zewnątrz, ponadto brak widocznych śrub montażowych znacząco poprawia estetykę konstrukcji (rys. 3).


Rys. 3  Zawiasy serii CFF. w kontenerze AdBlue

Kolejnym zastosowanym produktem jest uchwyt kasetowy serii PR-PF, który umożliwia otwieranie drzwi komory. Uchwyt ten jest wykonany ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA). Mocowanie uchwytu odbywa się poprzez zatrzaśnięcie w odpowiednio wykonanym otworze montażowym. Największą korzyścią płynącą z zastosowania uchwytów kasetowych Elesa+Ganter jest oszczędność przestrzeni oraz estetyka, ponieważ po zamontowaniu praktycznie nie wystają poza obrys urządzenia (Rys. 4). Dodatkowym atutem jest specjalny system zatrzaskowy, który pozwala zaoszczędzić czas montażu i gwarantuje bezluzowe zamontowanie uchwytu.


Rys. 4  Uchwyty serii PR-PF w drzwiach kontenera

Jednym z założeń projektu zabudowy kontenerów AdBlue było częste otwieranie i zamykanie drzwi, z możliwością ich przytrzymania w pozycji zamkniętej, bez użycia dodatkowych narzędzi, tj. kluczy, klamek lub pokręteł. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku okazało się zastosowanie chwytaka zatrzaskowego serii GN 4490. Chwytak składa się z korpusu, w którym umieszczone zostały zatrzaski kulkowe oraz elementu przytrzymywanego (Rys. 5).


Rys. 5 GN 4490 – budowa i przykład montażu

Chwytaki przytrzymują drzwi z ustaloną siłą, po przekroczeniu której następuje zwolnienie blokady zatrzaskowej (Rys. 6). W tym przypadku umożliwiają łatwe zatrzaśnięcie drzwi podczas zamykania. Użytkownik ma również możliwość przytrzymania ich w pozycji zamkniętej, aby osłonić pistolet przed ciągłym działaniem czynników atmosferycznych. W razie potrzeby użycia dystrybutora do otwarcia drzwi wystarczy jedynie pociągnąć za uchwyt.


Rys. 6  Chwytak zatrzaskowy serii GN 4490 w drzwiach kontenera

AdBlue to preparat korozyjny, dlatego do konstrukcji zabudowy kontenerów zostały wykorzystane materiały takie jak: stal kwasoodporna, aluminium oraz odpowiednie tworzywa sztuczne. Dostarczone przez firmę Elesa+Ganter detale spełniają zakładane w tym środowisku wymogi, zapewniając trwałość oraz długi okres użytkowania, bez konieczności ciągłej konserwacji.

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:

zawiasy serii CFF.

uchwyt serii PR-PF

chwytaki zatrzaskowe serii GN 4490.

Link do strony producenta:

http://petroleo.pl/

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Razem Dla Medyków – wspieramy personel medyczny, walczący z COVID-19
Robotyczne węże opanują oceany?

Najnowsze artykuły

Menu