Elementy Elesa+Ganter w maszynach dekarskich – case study Sorex Technic Michał Przeorek

artykułyPorady techniczne

Maszyny i urządzenia przeznaczone do żłobienia, rowkowania, gięcia, wzmacniania oraz zaokrąglania blach są najczęściej stosowane w warsztatach blacharskich, izolerskich, dekarskich oraz zakładach ślusarskich. Nasz klient – firma Sorex Technic Michał Przeorek to polski producent tego typu maszyn i urządzeń, specjalizujący się w wysokiej jakości żłobiarkach oraz zaginarkach rolkowych typu bender.

Produkowane maszyny charakteryzują się oryginalną i prostą konstrukcją z szeregiem ciekawych rozwiązań technicznych. Do każdej produkowanej maszyny jest dostępny bardzo zróżnicowany osprzęt dodatkowy. Sorex Technic Michał Przeorek, realizując swoje projekty stosuje standardowe elementy maszyn produkowane i dostarczane przez firmę Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o. Poniżej przedstawiono wybrane aplikacje i zastosowane w nich produkty:

1. Ręczna zaginarka rolkowa typu BENDER firmy SOREX-Technic (rys. 1)

To narzędzie służące do gięcia rąbków prostych, wklęsłych i wypukłych o dużych i małych promieniach. Dzięki nowatorskiej konstrukcji długość gięcia jest nieograniczona. Wykorzystano w niej kilka elementów Elesa+Ganter, wymienionych poniżej.

Rys. 1: Bender Duo 200 Sorex Technic

W ręcznej zaginarce został zastosowany uchwyt pałąkowy Elesa + Ganter serii GN 565 (rys.2),  produkowany z giętego profilu aluminiowego, zapewniającego doskonałą wytrzymałość i ergonomiczny kształt. Uchwyt służy w tym przypadku do prowadzenia zaginarki wzdłuż krawędzi blachy.

Rys. 2: Uchwyt pałąkowy serii GN 565

Ponadto w projekcie do blokady głębokości roboczej zastosowano dźwignie nastawne serii GN 300 (rys. 3.).  Trzpień gwintowany dźwigni jest wykonany ze stali oksydowanej na czarno, ze sfazowanym płaskim czołem. Zapewnia on odpowiednią siłę docisku oraz nie rysuje powierzchni wałka z grawerowaną skalą.

Rys. 3: Dźwignia nastawna serii GN 300.

System współdziałających rolek dociskowych pozwala na ręczny przesuw wzdłuż krawędzi blachy, stopniowo zwiększając kąt gięcia. Blokada regulacji szczeliny  odbywa się poprzez radełkowany wkręt dociskowy DIN 653 (rys. 4.). Wkręt można szybko dokręcać i odkręcać bez użycia dodatkowych narzędzi. Zakres gięcia przy tego rodzaju urządzeniach wynosi od 0° do 90°.

Rys. 4: Wkręt dociskowy radełkowany DIN 653

2. Żłobiarka serii CWMK (rys. 5).

Służy do żłobienia, rowkowania, gięcia, wzmacniania oraz zaokrąglania blach. Maszyna została zaprojektowana tak, aby jak najbardziej ułatwić i wspomóc pracę operatora.

Rys. 5: Żłobiarka serii CWMK (zdjęcie robocze do podmiany)

W przypadku żłobiarki serii CWMK zmiana szczeliny rolek (regulacja wału górnego) oraz regulacja głębokości żłobienia odbywają się za pomocą dźwigni nastawnych serii GN 300 (rys. 6). Wykorzystanie dźwigni sprawdza się ze względu na ich funkcjonalność. Operator maszyny łatwo i szybko dokręca lub odkręca połączenie bez użycia klucza. Dodatkowo po wyregulowaniu danego modułu, przestawia ramię dźwigni w najdogodniejsze położenie, umożliwiając w ten sposób obróbkę skomplikowanych kształtów.

Rys. 6: Dźwignie nastawne serii GN 300.

Żłobiarka charakteryzuje się możliwością obróbki elementów o dużych rozmiarach. Do realizacji tych założeń posiada możliwość regulacji kąta nachylenia głowicy. Blokada kąta odbywa się przy pomocy pokręteł serii VCT-p (rys. 7).

Rys. 7: Pokrętło serii VCT-p.

Dodatkowo w maszynie zastosowany został wkręt dociskowy radełkowany DIN 653 (rys.8) do ustalania wygodnej pozycji korby.

Rys. 8: Wkręt dociskowy radełkowany DIN 653

Sterowanie żłobiarką odbywa się przez dwustopniowy przełącznik nożny (pedał) lewo/prawo. Przełącznik ustawiany jest w wygodnym dla operatora miejscu, w tym celu wyposażony został w uchwyt transportowy zakończony gałką kulistą DIN 319-KU (rys. 9).

Rys. 9: Gałki kuliste DIN 319

Dzięki zastosowaniu standardowych elementów maszyn firmy Elesa+Ganter zostały spełnione wysokie założenia i wymogi projektów. Firma Sorex Technic Michał Przeorek ograniczyła konieczność wykonywania detali we własnym zakresie, zyskując oszczędności zarówno w sferze finansowej jak i czasu pracy.  

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robot zazieleni pustynię?
Robot wjedzie po ścianie

Najnowsze artykuły

Menu