Elementy ELESA+GANTER w maszynie do zgrzewania opakowań 3D – case study firmy UNISTAR

artykułyPorady technicznezamkiZawiasy

Firma Unistar jest naszym klientem i działa od lat w branży produkcji maszyn.  Odpowiada za zaawansowane urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Tym samym wychodzi naprzeciw potrzebom klientów z różnych gałęzi przemysłu. Na etapie projektowania maszyny UNIPRIME CMZ doradca techniczny ELESA+GANTER zarekomendował zastosowanie zawiasów z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa i zamków zatrzaskowych. Jest to maszyna do automatycznego zgrzewania opakowań 3d z pianki polietylenowej (Rys. 1).

Rys. 1 Maszyna UNIPRIME CMZ firmy UNISTAR.

Dzięki zastosowaniu zawiasów z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa CFSW i zamka zatrzaskowego GN 936 maszyna posiada inteligentny system bezpieczeństwa, minimalizujący ryzyko zranienia operatora (Rys. 2).

Rys. 2  Zawias CFSW oraz zamek GN 936 (dostępne w kolorze czarnym i szarym)

Proces produkcyjny polega na tym, że do maszyny podawane są kształtki z pianki polietylenowej, które chwytak automatycznie przenosi ze stanowiska roboczego na płytę grzewczą, po czym łączy ze sobą poszczególne części, tworząc wymagany kształt docelowego opakowania. Podczas procesu pojawiają się tzw. nagary (zabrudzenia płyty grzewczej), które trzeba mechanicznie usunąć. W tym celu po obu stronach maszyny umieszczono drzwi procesowe z zamontowanymi zawiasami z wyłącznikiem bezpieczeństwa CFSW oraz zamkiem zatrzaskowym GN 936.  Dzięki zastosowaniu zawiasu z wyłącznikiem bezpieczeństwa każde otwarcie drzwi powoduje zatrzymanie całej maszyny. Operator może bezpiecznie oczyścić płytę grzewczą, po czym używając zamka zatrzaskowego GN 936 zatrzasnąć drzwi i włączyć ponownie proces (Rys. 3).

Rys. 3 Drzwi procesowe w urządzeniu UNIPRIME CMZ w celu usuwania nagarów.

Zawias CFSW z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa poprzez zdublowany układ styków NO i NC spełnia najwyższe wymagania SIL3 zgodnie z IEC 62061 oraz PLe zgodnie z EN ISO 13849-1 lub kategorii bezpieczeństwa 4 zgodnie z EN 954-1. Montując drzwi na zawiasach CFSW mamy zapewniony najwyższy poziom bezpieczeństwa pozwalający zabezpieczyć operatora przed zranieniem (Rys. 4).

Rys. 4 Zawiasy CFSW w drzwiach procesowych w urządzeniu UNIPRIME CMZ

Zamek GN 936 pozwala na zatrzaskowe zamykanie drzwi w przedstawionej maszynie. Podczas zamykania, rygiel zatrzaskuje się automatycznie i zapobiega niezamierzonemu otwarciu drzwi. Zamek zatrzaskowy GN 936 pozwala na szybkie i pewne zatrzaśnięcie drzwi bez obawy samoczynnego otwarcia (Rys. 5).

Rys. 5 Zamek GN 936 w drzwiach procesowych w urządzeniu UNIPRIME CMZ

Linki do kart katalogowych:

  • CFSW – zawias z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa.
  • CFMW – zawias bez wyłącznika bezpieczeństwa komplementarny do CFSW
  • GN 936 – zamek zatrzaskowy

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 887 420 800

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Bezprzewodowy system wskaźników DD52R-E-RF i DD51-E-RF z nagrodami za wzornictwo przemysłowe
Robot do żniw zaprojektowany przez ChatGPT?

Najnowsze artykuły

Menu