Elementy Elesa+Ganter w oprzyrządowaniu montażowym – case study na przykładzie stołów monterskich firmy Radiolex

artykułydźwigniepokrętłaPorady technicznezestawy kołowe

W celu uzyskania wysokiej wydajności pracy oraz najwyższej jakości wykonywanych czynności, niezbędne są odpowiednie narzędzia oraz dostosowane do tego celu stanowisko robocze. W kwestii stanowiska pracy dla branży elektrycznej, czy też innych powiązanych z automatyką przemysłową, bardzo interesującym rozwiązaniem są stoły i stelaże monterskie firmy Radiolex.

Przykładem stołu monterskiego jest model USTM_D90 (rys.1)

Stół monterski

Rys.1. Stół monterski USTM_D90 firmy Radiolex Sp. z o.o.

Powyższy stół posiada regulowany kąt ramy („blatu”) w zakresie 0-90° (rys. 2), co jest kluczowe przy niektórych pracach montażowych, jak instalowanie podzespołów w skrzynkach elektrycznych.

Stół monterski USTM_D90, po prawej z blatem złożonym do pozycji poziomej

Rys. 2. Stół monterski USTM_D90, po prawej z blatem złożonym do pozycji poziomej.

Idealne stanowisko pracy powinno mieć możliwość regulacji w kluczowych płaszczyznach lub osiach tak, aby dostosować je do wykonywanych aktualnie prac. W przypadku opisywanego stołu użytkownik może zmienić najważniejsze parametry takie, jak długość, szerokość i położenie kątowe ramy/blatu. Dodatkowo, dzięki zestawom kołowym z blokadą, możliwa jest zmiana umiejscowienia stołu i/lub jego obrót.

W kwestii elementów manipulacyjnych, wykorzystywanych do różnego rodzaju regulacji w maszynach i urządzeniach, bardzo dobrze sprawdzają się elementy Elesa+Ganter, czego kolejnym potwierdzeniem są opisywane w tym artykule stoły montażowe. W tym konkretnym przypadku firma Borucki Studio Design (www.boruckidesign.com), która na zlecenie spółki Radiolex realizowała projekt stołów montażowych, zdecydowała się skorzystać z bardzo ergonomicznych i pasujących pod kątem designu produktów:

– Solidne i wygodne w użyciu rękojeści nastawne ERX (rys.3).

Rys.3. Rękojeść nastawna serii ERX.

– Idealnie wpisujące się w cały design oraz kolorystykę, pokrętła VTT-C (rys. 4).

Rys.4. Pokrętło serii VTT-C.

Powyższe dźwignie i pokrętła służą do luzowania połączeń, a po odpowiednim przeregulowaniu stołu monterskiego, blokuje się nimi zadane pozycje (rys. 5).

Rys. 5. Przykładowe miejsca zastosowań pokręteł VTT-C oraz dźwigni przestawnych ERX.

Rys. 5.

Rys. 5. Przykładowe miejsca zastosowań pokręteł VTT-C oraz dźwigni przestawnych  ERX.

Modelem stołu montażowego, o którym należy również wspomnieć, jest USTM_E90 (rys. 6), ponieważ jest to wersja wyposażona w różne udogodnienia, które umożliwiają pracę przy stole (włącznie z jego obsługą) przez osoby poruszające się na wózku inwalidzkim.

Rys. 6. Stół monterski USTM_E90 firmy Radiolex Sp. z o.o.

Jeżeli chodzi o zmiany konstrukcyjne, to głównie polegają one na sterowaniu za pomocą siłowników elektrycznych zarówno wysokością ramy, jak i jego pozycją kątową (rys. 7).

Stół monterski USTM_E90 z ramą złożoną do pozycji pionowej

Rys.7. Stół monterski USTM_E90 z ramą złożoną do pozycji pionowej.

W tym modelu, z uwagi na konieczność łatwej obsługi przez osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, zastosowano zestawy kołowe bez blokady oraz osobno stopy wahliwe, które obsługuje się od góry w celu ich wysunięcia, a tym samym unieruchomienia stołu. Dla klientów, którzy nie potrzebują obsługi stóp wahliwych od góry, możliwe jest zastosowanie bardziej kompaktowego rozwiązania, jakim są zestawy kołowe ze stopą wahliwą RLE.FF-N (rys. 8). Dzięki temu cały design staje się jeszcze bardziej spójny i nowoczesny (rys. 9).

Rys.8. Zestawy kołowe ze stopą wahliwą RLE.FF-N.

Rys. 9. Stół monterski USTM_C90 z zamontowanymi zestawami kołowymi ze stopą wahliwą RLE.FF-N

Zestawy kołowe ze stopą wahliwą RLE.FF-N są bardzo ciekawym rozwiązaniem, ponieważ znacznie upraszczają montaż w razie konieczności zastosowania stopy i zestawu kołowego. Ponadto przenoszą obciążenia dynamiczne do 230 kg, więc sprawdzą się w większości aplikacji.

Stoły montażowe firmy Radiolex Sp. z o. o. są ciekawą propozycją dla firm, w których proces montażu wymaga regulacji wysokości, kąta lub wielkości przestrzeni roboczej. Dają one możliwość dostosowania stanowiska pracy do wykonywanych czynności, jak również pod kątem indywidualnych cech antropometrycznych człowieka. Im wyższa ergonomia stanowiska pracy, tym wyższa wydajność pracownika, a na ogólną ergonomię stanowiska pracy mają wpływ między innymi elementy obsługowe, jak pokrętła i dźwignie.

Karty katalogowe opisanych produktów:

  • RLE.FF-N – Zestawy kołowe ze stopą wahliwą
  • VTT-C – Pokrętła
  • ERX – Rękojeści nastawne

Strona internetowa firmy Radiolex Sp. z o. o.:

https://radiolex.pl

W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NOWOŚĆ! Precyzyjne rolki prowadzące GN 753.1 do pracy w ciężkich warunkach
Pojeździmy po księżycu?

Najnowsze artykuły

Menu