Elementy Elesa+Ganter w urządzeniu do nakładania kleju na ekstrudowany gumowy profil – case study firmy BSK-TECH

artykułyPorady techniczne

Branża motoryzacyjna dynamicznie się zmienia, przez co wymusza na producentach samochodów wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Prężny rozwój branży motoryzacyjnej nie byłby możliwy, gdyby nie specjalistyczne urządzenia, które produkują części oraz podzespoły.

Polska firma BSK- TECH zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz wdrażaniem maszyn, robotów, stanowisk, oprzyrządowania oraz kompletnych procesów produkcyjnych. Rozwiązania firmy znajdują zastosowanie najczęściej w branżach związanych z automotive, gdzie wymagana jest niezawodność, wysoka precyzja i powtarzalność. W tym artykule opisujemy przykład zastosowania standardowych elementów maszyn produkowanych i dostarczanych przez firmę Elesa+Ganter w aplikacji nakładania kleju na ekstrudowany gumowy profil (rys. 1).

Rys. 1 Urządzenie do nakładania kleju na ekstrudowany gumowy profil firmy BSK-TECH.

Zaprojektowane i wykonane urządzenie jest przeznaczone dla branży automotive, dokładniej dla producenta uszczelnień karoseryjnych. Maszyna aplikuje klej na uszczelkę podczas jej ekstruzji. Precyzyjne nakładanie kleju jest potrzebne do właściwego pokrycia uszczelki flokiem (materiałem po którym przesuwana jest szyba w drzwiach samochodów). Stanowisko składa się z 10 zespołów regulacji. Każdy zespół odpowiada za pozycję jednego aplikatora kleju. Regulacja odbywa się w osiach X,Y,Z oraz w dwóch osiach obrotu aplikatora α oraz β (rys. 2).

Rys. 2 Zespół regulacji pozycjonujący aplikator kleju.

Jednym z założeń  projektu była precyzja pozycjonowania aplikatora kleju do 0.1 mm. W tym celu zostały dobrane cyfrowe wskaźniki położenia serii DD50 oraz DD51 produkowane i dostarczane przez firmę Elesa+Ganter. Wskaźniki w aplikacji umożliwiają odczyt pozycji przesuwu w milimetrach. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu wskaźników serii DD możliwy jest odczyt pozycji obrotu aplikatora.   Obroty są wykonane z przełożeniem: Alfa – 12:1 oraz Beta – 4:1 (odpowiednio – 12 obrotów wskaźnika = 1 obrót mechanizmu) (rys. 3).

Rys. 3 Cyfrowe wskaźniki położenia serii DD w zespołach regulacji aplikatora kleju.

Zastosowane w urządzeniu wskaźniki położenia serii DD (rys. 4) są prostymi urządzeniami mechanicznymi, których przeznaczeniem jest wskazywanie bezwzględnych wartości położenia w mechanizmach śrubowych. Umożliwiają one bezpośredni odczyt pozycji mechanizmu z dokładnością w zakresie od 1 do 0,01 [mm]. Możliwość odczytu pozycji w układzie regulacji znacząco przyspiesza proces produkcji, jak również zapewnia jej powtarzalność.

Rys. 4 Cyfrowy wskaźnik położenia serii DD51 Elesa+Ganter.

Stosując cyfrowe wskaźniki położenia, często poszukujemy rekomendowanego elementu sterującego, dopasowanego zarówno do naszego wałka, jak i samego wskaźnika. W urządzeniu zastosowane zostały odpowiednio do regulacji osi Y oraz Z koła ręczne serii VRTP oraz do regulacji w osiach obrotu aplikatora pokrętła sterujące serii GN 957 (rys. 5).

Rys. 5 koła ręczne serii VRTP

Zdj. 1 Koło ręczne VRTP i pokrętło sterujące GN 957

Operator maszyny po wykonaniu wszystkich niezbędnych regulacji blokuje każdą pozycję układu za pomocą  śrub radełkowanych DIN 464 (rys. 6). Dostarczane śruby są toczone z jednego kawałka metalu, dzięki czemu charakteryzują się dużą wytrzymałością. Zaletą stosowania  śrub radełkowanych jest możliwość szybkiego blokowania i odblokowywania układu bez użycia dodatkowych narzędzi.

Rys. 6 Śruby radełkowane DIN 464 oraz pokrętła sterujące serii GN 957 Elesa+Ganter.

Zdj. 2 Śruby radełkowane DIN 464

Kolejnym zastosowanym w projekcie produktem, dostarczanym przez firmę Elesa+Ganter jest trzpień ustalający serii GN 817. Trzpień w tym przypadku służy do blokowania pozycji zespołów regulacji w osi X. Blokada pozycji jest możliwa co 50 mm (rys. 7). Trzpienie z serii GN 817 są przeznaczone do zastosowań maszynowych. W opisywanym projekcie zapewniają wysoką precyzję działania, pewność blokowania i ponadprzeciętną wytrzymałość mechaniczną.

Rys. 7 Trzpień ustalający serii GN 817

Zdj. 3 Trzpień ustalający GN 817

Współpraca z firmą BSK-TECH pokazuje, że standardowe elementy maszyn od Elesa+Ganter pomagają tworzyć innowacyjne projekty, odpowiadające na bieżące potrzeby użytkowników oraz rynku. W przypadku nowych projektów zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym doborze odpowiednich produktów.

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Mechaniczny relaks
Nowość! Zamki zatrzaskowe otwierane za pomocą klucza BMS.EH oraz BMS.A

Najnowsze artykuły

Menu