Elementy układów hydraulicznych zgodne z europejską normą ATEX

artykułyosprzęt hydrauliczny

Elementy układów hydraulicznych to jedna z grup produktowych firmy Elesa+Ganter. Wybrane produkty z tej grupy są wykonane zgodnie z dyrektywą europejską ATEX 2014/34/UE, która dotyczy zastosowań w środowiskach zagrożonych wybuchem dla urządzeń z grupy II, kategorii 2GD. Linia produktów ATEX obejmuje: korki, korki odpowietrzające oraz wskaźniki poziomu cieczy, dostosowane do szczególnych wymagań np. wysokiej temperatury, obciążenia pod wpływem wysokiego ciśnienia lub pracy z substancjami agresywnymi.

Atmosfera potencjalnie wybuchowa powstaje w wyniku tworzenia się mieszaniny powietrza z gazami, oparami, mgłami lub pyłami, zdolnymi do zapłonu w określonych warunkach pracy. Produkty ATEX przeznaczone do stosowania w w/w atmosferze posiadają oznaczenie II 2GD Ex h X zgodnie z dyrektywą 2014/34/UE.

II: grupa urządzeń / elementów odpowiednich do stosowania w przemyśle powierzchniowym za wyjątkiem kopalń.

2: Kategoria ATEX odpowiadająca „wysokiemu” stopniowi zabezpieczenia

G: atmosfera wybuchowa gazów palnych lub oparów.

D: atmosfera wybuchowa łatwopalnych pyłów.

Ex: urządzenie/element chroniony przed zapłonem atmosfery wybuchowej.

h: tryb ochrony urządzeń / elementów nieelektrycznych.

X: specjalne warunki i ograniczenia stosowania

Znak grawerowany laserem na produktach oraz deklaracja zgodności poświadczają, że produkty z tej linii zostały wyprodukowane w pełnej zgodności z wymaganiami i postanowieniami Dyrektywy Unii Europejskiej i poddane procedurom oceny zgodności.

W grupie produktów spełniających normę znajdują się:

Wskaźniki poziomu cieczy HFTX-EX – to najnowsze rozwiązanie w grupie ATEX. Wskaźniki te są wykonane z przezroczystego technopolimeru (PA-T) na bazie poliamidu. Posiadają aluminiowy ekran kontrastowy z kropką koloru czerwonego, wyznaczającą średni poziom cieczy. Specjalnie zaprojektowany kształt wskaźnika daje efekt soczewki powiększającej, poprawiając widoczność nawet z pozycji bocznej.

Wskaźniki poziomu cieczy HGFT-EXsą wykonane z technopolimeru na bazie (PA) w kolorze żółtym RAL 1021. Posiadają przezroczystą szybę (PA-T/AR) na bazie poliamidu oraz pierścień uszczelniający, wykonany z gumy syntetycznej NBR.

Wskaźniki poziomu cieczy HCFE-EX – są wykonane z przezroczystego technopolimeru (PA-T) na bazie poliamidu. Wysoka wytrzymałość materiału, z którego są wykonane, umożliwia produkcję wskaźnika o znacznie cieńszych ściankach, co zapewnia lepszą widoczność. Dodatkowo unikalny kształt wskaźnika pozwala na dokładny odczyt poziomu cieczy z pozycji bocznej.

Wskaźniki poziomu cieczy z aluminium GN 743.6 – posiadają okno ze szkła EGS o dużej odporności na środki chemiczne oraz zadrapania. Płaski pierścień uszczelniający z gumy syntetycznej FPM (typ VITON®) został umieszczony w specjalnym rowku. Zapobiega to jego przesunięciu oraz chroni przed nadmiernym zgnieceniem przy dokręcaniu wskaźnika.

Korki TN-EX – wykonane ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA) z pierścieniem uszczelniającym z gumy syntetycznej NBR. Korki mogą pracować w zakresie temperatur od -20 do +80°C.

Korki odpowietrzające serii SFP-EX (z osłoną przeciwbryzgową) oraz SFP+a-EX (z osłoną przeciwbryzgową i bagnetem). Korki wykonywane są z technopolimeru na bazie poliamidu (PA) i są wyposażone w opatentowaną przez firmę ELESA osłonę przeciwbryzgową, chroniącą przed utratą cieczy. Cechą charakterystyczną dla korków SFP jest otwarty układ odpowietrzania, szczególnie przydatny w przypadku, gdy wymagane są duże wartości przepływu powietrza.

Korki odpowietrzające SFP-EX, wzierniki poziomu oleju HGFT-EX i korki TN-EX są dostępne w kolorze żółtym RAL 1021. Linia produktów spełniających dyrektywę ATEX 2014/34/UE przeznaczona jest do zastosowań w atmosferach zagrożonych wybuchem w przemyśle:

  • pneumatycznym,
  • hydraulicznym,
  • mechanicznym.

Z powodzeniem mogą być stosowane w:

  • zasilaczach hydraulicznych oraz przekładniach w maszynach do obróbki drewna;
  • pompach do: oleju napędowego, rozpuszczalników, alkoholi;
  • przekładniach odsiewaczy i mlewników przy przetwórstwie zboża;
  • stanowiskach badawczych np. badanie sprawności wtryskiwaczy silnikowych;
  • wariatorach hydrostatycznych;
  • dźwignikach nożycowych.

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:

https://www.elesa-ganter.pl/pl/pol/eg-hpi-sales–22/atex–22#

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Samochody nad naszymi głowami
Mikrobot w twoim organizmie?

Najnowsze artykuły

Menu