Kto z nas nie marzy o tym, aby chociaż raz na jakiś czas uciec od otaczającego nas zgiełku i zaszyć się w zacisznym miejscu? Pytanie jest oczywiście retoryczne, ponieważ aktualne tempo życia jest tak wysokie, że praktycznie każdy pragnie wygospodarować chwilę dla siebie i swoich najbliższych. Jednym z najlepszych miejsc na „doładowanie baterii” jest obcowanie z przyrodą, które może mieć wiele form, począwszy od zwykłego wypadu do lasu/parku, poprzez biwakowanie, wędkowanie, a na tygodniu off-road kończąc.
Istotnym elementem spędzania czasu na łonie natury jest posiadanie odpowiedniego „zaplecza”, które ułatwi nam funkcjonowanie w miejscu odległym od cywilizacji. Między innymi jest to sprzęt lub urządzenia służące do przygotowania kawy, herbaty lub kompletnego gorącego posiłku.
Właśnie z tej potrzeby powstał pionierski projekt funkcjonalnej kuchni mobilnej Camportable Kitchen, za który odpowiada nasz klient – firma Camportable Sp. z o.o. (rys. 1, rys. 2, rys. 5).
Rys. 1. Wizualizacja kuchni mobilnej firmy Camportable Sp. z o.o..
Rys.2. Kuchnia mobilna firmy Camportable Sp. z o.o. zamontowana na pojeździe.
Do tej pory przygotowywanie gorących posiłków lub napojów w trakcie biwakowania lub podróży wiązało się z wykorzystaniem palnika zamontowanego na butli gazowej lub ognia (rys.3).
Rys.3. Przygotowywanie posiłku nad ogniem.
Korzystanie z kuchni mobilnej jest możliwe w samochodach, które posiadają hak holowniczy o dopuszczalnym nacisku 75 kg. Kuchnia Camportable Kitchen posiada dwa palniki, zlew, zbiornik na wodę, blat roboczy i lodówkę. Jesteśmy w stanie przewozić ją nawet autem średnich rozmiarów, takim jak Toyota Yaris Cross (rys. 4).
Rys. 4. Przygotowywanie posiłku z wykorzystaniem Camportable Kitchen.
Konstrukcja Camportable Kitchen to wiele lat prototypowania i doświadczeń zebranych przez Pana Tomasza Borowskiego, będącego pomysłodawcą i twórcą projektu. Pan Tomasz jest z zamiłowania podróżnikiem i poszukiwaczem dzikich zakątków. Od ponad 25 lat podróżuje na dziko, w sposób niezaplanowany i spontaniczny pojazdami campingowymi, przyczepami i samochodami terenowymi. Na pytanie skąd pojawił się pomysł na ten projekt, odpowiada:
„Gotowanie jest jedną z najważniejszych rzeczy, jaka jest konieczna podczas udanej podróży. Niezależnie od tego, gdzie i kiedy wyjeżdżamy, kluczem jest komfort użytkowy, umożliwiający przygotowanie posiłków bez konieczności zbędnego zaangażowania. Wiele razy przekonałem się, że auto, którym jadę, jest za małe, a konieczność każdorazowego rozkładania zaplecza kuchennego lub gotowanie we wnętrzu pojazdu, jest kłopotliwe i męczące. Najważniejsze przecież, aby obcować z naturą, czyli być na zewnątrz. W ostatnim czasie rynek campingowy ewoluuje w swojej formie. Ta ewolucja to rozwój minimalistycznego podejścia do tematu wypraw. Coraz częściej rezygnujemy z dużych, specjalistycznych pojazdów (kamper, przyczepa) na korzyść mini przyczep campingowych lub mniejszych aut. (Tear drop trailers, zabudowy Westfalia do aut typu bus). Samochody te regularnie służą jako auta do pracy, a w weekendy zmieniają swoje przeznaczenie na pojazdy campingowe. W ostatnim czasie coraz bardziej modne jest posiadanie namiotu dachowego bądź zabudowy do wnętrza auta, które zmienia je w mini kampera. Wychodząc naprzeciw tym zmianom, stworzyliśmy produkt, który jest kompatybilny z większością pojazdów posiadających hak. Produkt, który umożliwia zabranie „domowej kuchni” w dowolne miejsce. Produkt, który jedzie z nami, w pełni wyposażony już po 30 sekundach od momentu podjęcia decyzji o podróży. To właśnie Camportable Kitchen. 30 sekund, zakładamy na hak i w drogę. Wszystko na miejscu i przygotowane do podróży. A po powrocie…. po 30 sekundach stawiamy Camportable Kitchen w ogrodzie, jako pomocnik do grillowych imprez lub ogrodową kuchnię – bez konieczności poszukiwania miejsca w garażu na kolejnego boxa.”
Jako główne zalety Camportable Kitchen Pan Tomasz wymienia:
– Czas – skrócenie do minimum czasu niezbędnego do wyruszenia na wyprawę.
– Przestrzeń – dodatkowa przestrzeń we wnętrzu auta (na bagaż albo psa, który wreszcie się zmieści).
– Komfort – w pełni wyposażony moduł, z którego korzystamy bez jakiegokolwiek dodatkowego zaangażowania w miejscu docelowym (przykład: podczas podróży w sezonie na południe Europy na parkingach czy stacjach benzynowych zawsze jest ogromny tłok, a sklepy czy restauracje są pełne. Stajemy, otwieramy Camportable Kitchen i robimy sobie kawę lub przekąskę w każdym miejscu, które spodoba nam się po drodze).
– Design – stworzyliśmy projekt o wyjątkowej urodzie, z wykorzystaniem najlepszych materiałów, aby zarówno na drodze jak i w ogrodzie, spełniał rolę niesamowitego dodatku, a nie jedynie skrzyni na przybory kuchenne.
– Bezpieczeństwo – korzystamy z najlepszych mocowań: zawiasów, zamków, a mając za partnera firmę Elesa+Ganter, gwarantujemy jakość, niezawodność i niespotykany design każdego z detali.
Rys. 5. Camportable Kitchen gotowa do pracy.
Warunki pracy kuchni mobilnej są bardzo wymagające, ponieważ mamy tu do czynienia ze skrajnie niskimi, jak i wysokimi temperaturami. Do tego dochodzą obciążenia szokowe pochodzące od nierówności drogowych oraz błoto, pył lub woda. Całość tworzy bardzo trudne warunki pracy, z którymi trzeba się było zmierzyć w tym projekcie.
Elesa+Ganter od wielu lat produkuje rozwiązania, które są stosowane w zabudowach pojazdów specjalnych, tj.: maszynach budowlanych,pojazdach wojskowych, kamperach i pojazdach wyprawowych 4×4. Dzięki temu firma Camportable była pewna, że w ofercie produktowej znajdzie rozwiązania spełniające jej oczekiwania. Po wizycie w firmie Elesa+Ganter i przedstawieniu projektu Doradcy Technicznemu, zostało wytypowanych wiele potencjalnych rozwiązań z zakresu zamknięć, zawiasów, elementów ustalających, elementów maszyn, które trafiły do dalszych testów na prototypie. Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań, które zostały zaimplementowane w aktualnej rewizji Camportable Kitchen, a prace nad testowaniem kolejnych produktów Elesa+Ganter nadal trwają:
- Zamki kasetowe z funkcją doszczelnienia CSMH (rys. 6, rys.7). Unikatowa konstrukcja zamka pozbawiona elementów wystających po zamknięciu oraz specjalny mechanizm dociągający, zapewniający szczelne zamknięcie. Zamki sprawdziły się idealnie jako zamknięcia główne szuflad zewnętrznych:
Rys. 6. Zamki kasetowe z funkcją doszczelnienia CSMH.
Rys. 7. Zamki CSMH zamocowane w kuchni mobilnej Camportable Kitchen.
- Zamki z ryglem hakowym GN 115.8 (rys. 8, rys. 9). Unikalna konstrukcja rygla, przypominająca swoim kształtem hak, umożliwia zamknięcie pokrywy nawet w przypadku instalacji zamka na płaszczyźnie bocznej. Górna pokrywa kuchni mobilnej jest zamykana zarówno z lewej jak i prawej strony tak, aby zapewnić pełną szczelność oraz sztywność.
Rys. 8. Przykładowe zamki z ryglem hakowym GN 115.8.
Rys. 9. Zamek z ryglem hakowym GN 115.8 zamocowane w kuchni mobilnej Camportable Kitchen.
- Zawiasy zatrzaskowe CFVT (rys. 10, rys. 11). Zawiasy te posiadają funkcję blokowania/zatrzaskiwania się w określonym kącie otwarcia, dzięki czemu są w stanie utrzymać pokrywę po otwarciu oraz przytrzymują ją również po zamknięciu (na wypadek nie zamknięcia wcześniej opisywanych zamków z ryglem hakowym).
Rys. 10. Zawias zatrzaskowy CFVT.
Rys. 11. Zawiasy zatrzaskowe CFVT zamocowane w kuchni mobilnej Camportable Kitchen.
- Linki zabezpieczające ze stali nierdzewnej GN 111.2 (rys. 12, rys. 13). Linki służą jako dodatkowe zabezpieczenie, aby po otwarciu pokrywy (nawet jeśli mechanizm zawiasów zatrzaskowych uległby uszkodzeniu) lub z powodu zbyt dużej siły otwarcia pokrywa nie uderzyła o samochód.
Rys. 12. Przykładowa linka zabezpieczająca GN 111.2.
Rys. 13. Linka zabezpieczająca GN 111.2 zamocowana w kuchni mobilnej Camportable Kitchen.
- Poziomice oczkowe GN 2281 (rys. 14, rys. 15). Poziomica służy jako pomoc przy poziomowaniu kuchni przed rozpoczęciem pracy. Nikt nie lubi toczących się po blacie kuchennym kawałków jedzenia, a w skrajnych przypadkach, zsuwających się naczyń z palnika.
Rys. 14. Poziomica oczkowa GN 2281.
Rys. 15. Poziomica oczkowa GN 2281 zamocowana w kuchni mobilnej Camportable Kitchen.
Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego możliwości Camportable Kitchen:
Strona internetowa firmy Camportable Sp. z o.o.:
Fanpage FB:
Karty katalogowe opisanych produktów:
- CSMH – Zamki kasetowe z funkcją doszczelnienia
- GN 115.8 – Zamki z ryglem hakowym
- CFVT – Zawiasy zatrzaskowe
- GN 111.2 – Linki zabezpieczające ze stali nierdzewnej
- GN 2281 – Poziomice oczkowe
W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.
Redakcja: Elesa+Ganter Polska
Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!
Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 609 914 500