Energia wyprodukowana przy pomocy gumy

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Nowe wynalazki nie zawsze są duże i rzucające się w oczy. Czasami najciekawsze okazuję się te zupełnie małe. Tak jest w przypadku projektu o nazwie saTENG. Jest to pewna dość specyficzna guma, która poza rozciąganiem działa również jako generator prądu.


Źródło: YouTube/TEDx Talks

Wynalazek ma dość ciekawą konstrukcję, którą stanowi gumowa otoczka z płynem znajdującym się wewnątrz. Do środka poprowadzony jest żelazny lub miedziany drut. Pod wpływem ruchu na drucie gromadzi się ładunek elektrostatyczny, który jest zbierany. Jeden centymetr kwadratowy materiału daje do dwudziestu mikrowatów energii. W ten sposób np. jedna bransoletka wykonana z nowego materiału wytworzy energię, która wystarczy do tego, żeby zasilić kilka diod led. Materiał powstał dzięki pracy inżynierów z Georgia Tech. Na razie nie ma jeszcze konkretnego pomysłu, do czego można by wykorzystać saTENG. Na pewno z wykorzystaniem nowego materiału mogą być produkowane sportbandy, czyli sportowe opaski z sensorami. Z czasem materiał zostanie pewnie wykorzystany do zasilania coraz czujników w innych urządzeniach których używamy na co dzień.

Źródło: www.popularmechanics.com |Iustracja: YouTube/TEDx Talks

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Ostatni lot Ikara
Maszyna przywiezie zakupy

Najnowsze artykuły

Menu