Energia z fal morskich

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

W Austarlii już od wielu lat pracuje się nad urządzeniami, które mogłyby pozyskiwać energię z fal morskich. Teraz, po blisko 15 latach prób, uruchomiono elektrownię napędzaną właśnie falami morskimi. Urządzenia, które mają służyć do tego celu, nazwano na cześć Greckiej bogini Ceto, natomiast ich bazę zamontowano w pobliżu Garden Island.


Źródło: YouTube/Carnegie Wave

System opracowała firma Carnegie Wave Energy. Poza pozyskiwaniem energii moduły zajmują się również odsalaniem wody morskiej. Pojedynczy moduł wygląda jak boja o średnicy około 11 metrów. Zanurzone są one na głębokości między 30 a 40 metrów. Tłoczą one wodę pod wysokim ciśnieniem do turbin, które znajdują się na lądzie. Na razie baza składa się z 5 takich modułów, z czego każdy wytwarza 230 kW energii. Jednak pod koniec 2018 roku planowane jest stworzenie elektrowni, która będzie wytwarzała już 25 MW.
Źródło: http://www.carnegiewave.com/

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , ,
Europejska maszyna pionowego startu
Dron napędzany siłą wiatru

Najnowsze artykuły

Menu