Europejska maszyna pionowego startu

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

W Ameryce samoloty pionowego startu używane są już od wielu lat.  W Europie taki projekt dopiero teraz trafia na taśmę produkcyjną. Maszyna nosi nazwę AW 609 TiltRotor. Samoloty mają być produkowane między innymi w Stanach Zjednoczonych oraz we Włoszech, ale część elementów ma być wytwarzana również w Polsce.


Źródło: YouTube/Aviation International News TV

Na razie wersje prototypowe przechodzą przez kolejne testy, które mają się zakończyć w ciągu najbliższego półtora roku. Jak do tej pory maszyny te mają wylatane ponad 1200 godzin. Jeżeli dalsze testy będą przechodziły równie pomyślnie jak do tej pory, to maszyna otrzyma Certyfikat Federalnej Administracji Lotnictwa. Samolot poza zastosowaniem wojskowym ma również służyć jako wsparcie dla działań policyjnych, służb ratowniczych oraz przy transportowaniu ludzi na platformy wiertnicze. Niestety nie wiadomo, jak szybko takie maszyny zagoszczą na Polskim niebie. Poważną przeszkodą może być koszt, który szacuje się na poziomie 25 milionów dolarów za każdą sztukę. Na razie złożono zamówienia na produkcję 60 takich samolotów.

Źródło: materiały prasowe AgustaWestland

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , ,
Produkt roku 2014: pokrętła nierdzewne do aplikacji o wysokich wymaganiach higienicznych
Energia z fal morskich

Najnowsze artykuły

Menu