Europejskie sztuczne słońce

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Projekt europejskiego sztucznego słońca powstał 14 lat temu i właśnie rozpoczęły się prace przy montażu urządzenia. W realizację przedsięwzięcia zaangażowanych jest aż 35 krajów naszego kontynentu, w tym Polska.

Źródło: YouTube/iterorganization

Projekt o nazwie ITER zakłada budowę reaktora fuzji jądrowej. Powstanie w centrum badawczym Cadarache we Francji. Celem projektu jest zapewnienie Europie źródła nieograniczonej energii. Koszt budowy reaktora fuzji jądrowej to 20 miliardów Euro. Jest to trzecie najdroższe przedsięwzięcie o charakterze naukowym w historii. Więcej kosztów pochłonęła jedynie budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz Wielkiego Zderzacza Hadronów. Jeżeli projekt się powiedzie, pozwoli to na trwałe odcięcie od paliw kopalnych wykorzystywanych przy produkcji energii. Reaktory fuzyjne pozwalają na wyprodukowanie dużej nadwyżki energetycznej w sposób przyjazny dla środowiska. Uruchomienie reaktora planowane jest na rok 2025, jednak pełne obroty powinien uzyskać na początku lat trzydziestych.

Źródło: www.bbc.com | Ilustracja: Cosmic Level z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robotyczna głowa
Systemy ustalające (blokujące) w specjalistycznych paletach transportowych oraz stojakach magazynowych – case study firmy CAD – MAG Sp. z o.o.

Najnowsze artykuły

Menu