Flaris Lar 1 – polski odrzutowiec

artykułyCiekawostki techniczne ze światawynalazcy

Od dawna ludzkość dążyła do tego, żeby wzbijać się w powietrze i latać w chmurach. Teraz kolejnym projektem, który ma to ułatwić jest FLARIS-LAR opracowany przez polską firmę Metal – Master. Jest to jednosilnikowy samolot o bardzo lekkiej kompozytowej konstrukcji. Dzięki temu ma masę własną rzędu zaledwie 700 kg. Jego masa startowa wynosi natomiast półtorej tony.


Źródło: YouTube/Flaris jet

Mały ciężar przekłada się również na mniejsze zużycie paliwa. Największą chyba zaletą tego samolotu jest to, że potrzebuje zaledwie 250 metrów pasa, aby wzbić się w powietrze. Możliwe jest również startowanie z pasa trawiastego. FLARIS-LAR posiada napęd odrzutowy. Dzięki niemu może poruszać się w powietrzu z prędkością powyżej 700 km/h, natomiast jego zasięg szacowany jest średnio na dwa i pół tysiąca kilometrów. Zależy to od masy pasażerów oraz przewożonego towaru. Maksymalnie samolot ma mieć zasięg nawet ponad trzech tysięcy kilometrów. Maszyna przeszła już testy i niebawem ma wejść do użytku. Co ciekawe, jeżeli będziemy chcieli z niej korzystać na niskim pułapie oraz na małych odległościach, do jego prowadzenia ma wystarczyć licencja amatorska.

Źródło: http://www.flaris.pl/

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
PACKAGING INNOVATIONS WARSZAWA 2015
Maszyna kopiująca

Najnowsze artykuły

Menu