Fobos pod lupą, czyli misja MMX

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Plany eksploracji księżyca i Marsa to jedno. Ale oprócz nich istnieją jeszcze plany zbadania najbliższych okolic czerwonej planety. Przede wszystkim chodzi o przyjrzenie się jednemu z księżyców Marsa, czyli Fobosowi. Obecnie naukowcy z Niemiec, Francji oraz Japonii pracują nad robotem, który miałby wykonać to zadanie.

Źródło: YouTube/CNES

Projekt nazwano Martian Moon Exploration. Głównym celem badań jest ustalenie, z jakiego powodu Mars stracił swoją atmosferę. Poza Fobosem naukowcy interesują się również innym jego księżycem – Deimosem. Oba te ciała niebieskie mogą być pozostałością po kolizji planety z jakimś dużym obiektem. Misja MMX będzie polegała na wysłaniu próbnika, łazika oraz sondy. Zbiorą one dane z materiału skalnego i wyślą je do dalszej analizy. Obecnie trwają już testy robota, który miałby podjąć się tego zadania. Pojazd będzie wyposażony w cztery jezdne koła oraz panele słoneczne, które dostarczą energii do badań. Start urządzeń przewidziany jest w 2024 roku. Koszt całego projektu to niecałe 250 milionów dolarów. Największą przeszkodą jest przystosowanie urządzenia do ekstremalnych warunków panujących na Marsie. Przede wszystkim urządzenie musi znieść wahania temperatury rzędu 200 stopni Celsjusza.

Źródło: MMX JAXA | Ilustracja: Alastair Rae on Foter.com / CC BY-SA

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robot kurier pod twoimi drzwiami
Samolot na wodór?

Najnowsze artykuły

Menu