W kolejnej odsłonie naszego cyklu poświęconego wynalazcom, chcemy wam przybliżyć biografię Chaima Zeliga Słonimskiego, człowieka wszechstronnie uzdolnionego. Urodził się w 1810 roku w Białymstoku. Ortodoksyjna żydowska rodzina zapewniła mu odpowiednie tradycyjne wykształcenie jednak umiejętności z zakresu matematyki i astronomii zyskał dzięki własnej ciężkiej pracy.
„Slonimski Chaim Zelig” autorstwa nieznany – The Jewish Encyclopedia. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.
.W 1834 roku wydał pierwszy podręcznik do nauki matematyki, a rok później pierwszą pracę astronomiczną, która od razu okazała się dużym sukcesem. Po jej wydaniu przeniósł się na stałe do Warszawy. Tam pracował nad swoimi wynalazkami. Między innymi udoskonalił maszynę liczącą, za którą w 1845 roku otrzymał nagrodę od cara Mikołaja I Romanowa. W 1850 roku opatentował metodę cynowania naczyń za pomocą lanego żelaza. W następnych latach stworzył pierwszą sikawę dla strażaków oraz udoskonalił działanie telegrafu, pozwalając na wysyłanie czterech depesz za pomocą jednego przewodu. Słonimski w późniejszych latach skupił się na działalności na rzecz kultury żydowskiej, jednak nadal wydawał podręczniki poświęcone matematyce oraz publikował w prasie informacje o najnowszych osiągnięciach technicznych. Wynalazca zmarł w Warszawie w 1906 roku.
Źródło: Wikipedia