GN 139.1 – Zawiasy z wyłącznikiem bezpieczeństwa

artykułyZawiasy

Firma Ganter, producent standardowych elementów maszyn, rozszerzyła swoją ofertę o zawiasy z wyłącznikiem bezpieczeństwa o oznaczeniu GN 139.1 . Zawiasy takie stosowane są w drzwiach i osłonach maszyn wymagających zabezpieczenia przed otwarciem. Zawias jest kompaktowy i wytrzymały co czyni go idealnym dla większości tego typu zastosowań.

zawiasy z wyłącznkiem bezpieczeństwa

Rys. Zawiasy z wyłącznikiem bezpieczeństwa

Sklasyfikowany jako urządzenie bezpieczeństwa zawiasy z wyłącznikiem bezpieczeństwa GN 139.1 zapobiegają zagrożeniom wynikającym z przypadkowego, czy nieuprawnionego otwarcia osłony maszyny. Wbudowany wielostykowy przełącznik bezpieczeństwa powoduje zmianę stanu (załączenie lub rozłączenie) poszczególnych styków w trakcie obrotu zawiasu. W efekcie uzyskujemy sygnał o otwarciu osłony, który po odpowiednim podłączeniu do układu sterowania może np. wyłączyć maszynę.

Korpus zawiasu z wyłącznikiem bezpieczeństwa wykonany jest ze stopu cynku powleczonego żywicą epoksydową w kolorze srebrnym a szpilka ze stali nierdzewnej. Wbudowany przełącznik bezpieczeństwa podłączany jest poprzez gniazdo na korpusie zawiasu lub za pomocą przewodu wyprowadzonego bezpośrednio z zawiasu.

Przełącznik bezpieczeństwa posiada dwa styki normalnie zamknięte (NC) i jeden normalnie otwarty (NO).

Standardowy kąt rozwarcia styków NC to 3O, kąt zwarcia styków NO to 5O, a kąt wymuszonego rozwarcia styków NC to 7O. W przypadku dużych drzwi, czy osłon może zaistnieć konieczność zmiany kąta zadziałania przełącznika, dlatego też zawias GN 139.1 ma możliwość jego regulacji w zakresie 4O.

Przełącznik bezpieczeństwa jest w pełni zintegrowany z korpusem zawiasu. Sposób zabudowy uniemożliwia uzyskanie dostępu do przełącznika po zamontowaniu zawiasu. Zapobiega to nieuprawnionemu dostępowi do przełącznika podczas pracy urządzenia, zapewniając jednocześnie wysoki stopień ochrony IP (IP 67 dla zawiasu z przyłączem 8 pinowym oraz IP 69 dla zawiasu z przewodem 8 żyłowym).

Oprócz samego zawiasu GN 139.1 dostępne są dodatkowe elementy ułatwiające jego stosowanie w różnych warunkach:

– dodatkowy zawias identycznych gabarytów ale bez wyłącznika GN 139.2,

– płyty montażowe GN 139.3 i GN 139.4 ułatwiające instalację zawiasów na profilach aluminiowych typu BOSCH, czy ITEM.

Linki do stron katalogowych prezentowanych produktów przedstawiamy poniżej:

Zawiasy z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa GN 139.1

 

Zawiasy bez wyłącznika GN 139.2

 

Płyty montażowe płaskie GN 139.3

 

Płyty montażowe kątowe GN 139.4

 

Autor: Krzysztof Stutko

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA+GANTER znajdują się w nowy katalogu podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna) lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 691 772 572 (Krzysztof Stutko)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
NASA testuje nowy lądownik
Kolumnowe wskaźniki poziomu HCK-GL do roztworów glikolu

Najnowsze artykuły

Menu