Heron z Aleksandrii

artykuływynalazcy

Heron z Aleksandrii to jedna z tych postaci, która przerosła swoją epokę. Genialny matematyk znany jest również jako autor wielu wynalazków, które wpływały na rozwój cywilizacji.

Heron urodził się około osiemdziesiątego roku przed naszą erą, choć historycy sprzeczają się o dokładną datę. Jego najważniejszymi badaniami i odkryciami były te z zakresu matematyki. To Heron jako pierwszy określił wzór na pole trójkąta. W swoich pracach wzorował się między innymi na Archimedesie oraz Euklidesie, ale potrafił twórczo rozwinąć ich myśl oraz wskazać miejsca, w których popełniali oni błędy.

Źródło: SciFun

Wprowadził również sposób obliczania pierwiastków kwadratowych i sześciennych. Poza matematyką Heron interesował się również optyką oraz geodezją, a także jest autorem wielu wynalazków. Do najważniejszych z nich należą: maszyna do czerpania wody, maszyny oblężnicze takie jak trebusze, katapulty i balisty.  Stworzył też tak zwaną Banię Herona, która jest pierwowzorem parowej turbiny. Swoje dzieła oraz odkrycia opisał w formie encyklopedycznej, która stała się podsumowaniem całej wiedzy tamtejszej epoki.
Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
ROBOTshow 2014 – Targi Robotyzacji i Automatyzacji w Przemyśle
Rakietowy plecak – dodatkowy napęd dla biegających

Najnowsze artykuły

Menu