Jak dobrać uchwyty do profesjonalnych mebli warsztatowych? Case study firmy Fast Service

artykułyPorady techniczneuchwyty

Firma FAST SERVICE została założona na początku 1991 roku jako producent profesjonalnych mebli warsztatowych. Dysponuje bardzo dużym doświadczeniem oraz nowoczesnym parkiem technologicznym, dzięki czemu jest w stanie wyjść naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Oprócz standardowych produktów takich jak: stoły, wózki warsztatowe, szafki, nadstawki, stojaki narzędziowe oferuje meble laboratoryjne, socjalne, zabudowy pojazdów oraz usługę zaprojektowania i wykonania praktycznie dowolnych mebli metalowych według potrzeb i wytycznych klienta.

Rys. 1 Przykładowe meble warsztatowe firmy Fast Service.

Uchwyty, zawiasy, zamknięcia oraz inne produkty Elesa+Ganter są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale i wykonane z najwyższą estetyką oraz dbałością o ergonomię, więc już od kilkunastu lat firma Fast Service stosuje je w swoich wyrobach.

Z uwagi na bardzo dużą różnorodność realizowanych projektów przez firmę Fast Service,  możemy na kilku przykładach z jej portfolio opisać specyfikę doboru uchwytów.

Pierwszym przypadkiem są szuflady ze specjalnymi gniazdami z tworzywa sztucznego na narzędzia CNC. Całość jest zamykana w metalowej wysokiej szafie (rys. 2).

Rys. 2 Szafa z szufladami na narzędzia CNC wykonana przez  firmę Fast Service.

W tej aplikacji, przy doborze uchwytów do szuflad ważnych jest kilka kwestii:

 • Uchwyt nie powinien wystawać poza obrys szuflady, ponieważ w takim przypadku z uwagi na kolizję z drzwiami, konieczne byłoby zmniejszenie gabarytów szuflady, a tym samym jej pojemność uległaby zmniejszeniu
 • Będziemy go użytkować poprzez ciągnięcie
 • Chwyt powinien być dwuręczny z uwagi na dużą wagę i gabaryty szuflady
 • Uchwyt powinien być estetyczny i łatwy w montażu

Wszystkie powyższe wymagania spełniają uchwyty EPR-PF (rys. 3). Ich montaż jest „na wcisk”, a specjalny system zatrzaskowy gwarantuje przenoszenie bardzo dużych obciążeń, które w zależności od płaszczyzny dochodzą do 180 kg.

Rys. 3 Uchwyty EPR-PF

Jak widać na poniższym zdjęciu, uchwyty EPR-PF bardzo dobrze komponują się z zabudową, a szuflady zajmują całą przestrzeń wewnątrz szafy.

Rys. 4 Szafa z szufladami na narzędzia CNC wykonana przez  firmę Fast Service.

Drugim przykładem są wózki warsztatowe, które posiadają jeden uchwyt centralny do prowadzenia (rys. 5, po prawej).

Wózki warsztatowe Fast Service

Rys. 5 Wózki warsztatowe wykonane przez firmę Fast Service.

Przy doborze uchwytu w tej aplikacji najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę były:

 • solidność (waga wózka może dochodzić do kilkuset kilogramów),
 • estetyka,
 • masywność (uchwytem o dużej średnicy chwytu łatwiej operować przy dużej wadze wózka),
 • ergonomia przy manewrowaniu uchwytem/wózkiem (pchanie, ciągnięcie, skręcanie).

Firma Fast Service wybrała do tego zastosowania uchwyt rurowy ETH (rys. 6), ponieważ spełnia on wspomniane wymagania i dodatkowo:

 • Umożliwia dostosowanie rozstawu otworów do konkretnej aplikacji
 • Dostępny jest w różnych akcentach kolorystycznych, dzięki czemu możemy dopasować pod kątem designu całego wózka, a ten występuje w różnych kolorach
 • Posiada specjalny rozprężny system mocowania rury, która dzięki temu nie obraca się, a manewrowanie wózkiem jest łatwiejsze
 • Ergonomiczny kształt uchwytu i masywna budowa sprawiają, że operowanie nawet bardzo ciężkim wózkiem jest wygodne

Rys.6. Przykładowy uchwyt rurowy ETH.

Trzecim przykładem dość specyficznego doboru uchwytu są wszelkiego rodzaju szuflady w wózkach, nadstawkach warsztatowych itp. (rys. 7).

Rys. 7 Wózek warsztatowy wykonany przez firmę Fast Service.

W tej sytuacji, przy doborze optymalnego uchwytu kluczowe są:

 • solidność (szuflady ważą często kilkadziesiąt kilogramów),
 • długość dostosowana pod konkretną szerokość szuflady,
 • ergonomia,
 • estetyka,
 • łatwość montażu.

Jak widać na powyższym zdjęciu rozwiązaniem, które się sprawdziło i firma Fast Service stosuje od wielu lat są uchwyty GN 430 (rys. 8).

Rys. 8 Uchwyt GN 430

Zobacz film z zastosowaniem uchwytu GN 430:

Uchwyt GN 430 składa się z aluminiowego korpusu oraz dwóch zaślepek z poliamidu, dzięki temu możliwe jest zamówienie uchwytów dociętych na indywidualną długość. Wykonywany ze specjalnie zaprojektowanego profilu aluminiowego korpus, posiada rowek mocujący wzdłuż całej powierzchni podstawy. Umożliwia to mocowanie uchwytu dowolną ilością wkrętów i w dowolnym rozstawie.

W trzech opisanych powyżej zastosowaniach drobne niuanse determinują jakiego rodzaju uchwyt sprawdzi się najlepiej. W ofercie uchwytów przemysłowych Elesa+Ganter znajduje się blisko 200 różnych modeli uchwytów, które pozwolą na dobór uchwytu nawet do najbardziej wymagającej aplikacji. Jeżeli klient nie znajdzie gotowego produktu, dostępne są również wykonania specjalne produkowane wg jego wytycznych.

Poniżej prezentujemy kilka innych modeli uchwytów, które są stosowane w meblach warsztatowych, laboratoryjnych, socjalnych:

 • GN 430.1 – konstrukcja taka sama jak w uchwycie GN 430, ale wzbogacona o zabezpieczoną przestrzeń na zewnątrz uchwytu, gdzie możemy umieścić opis tego, co znajduje się przykładowo w szufladzie.

 • MLP – zgrabny uchwyt, zajmujący mało miejsca, stosowany najczęściej do szuflad.

 • MPR – bardzo solidny (przenoszący nawet do 270 kg) uchwyt składany. Stosowany np. w nadstawkach warsztatowych, skrzyniach transportowych itp.

 

Karty katalogowe opisanych produktów:

 • EPR-PF – uchwyty kasetowe
 • ETH – uchwyty rurowe
 • GN 430 – uchwyty bezpieczne
 • GN 430.1 – uchwyty bezpieczne
 • MLP – uchwyty boczne
 • MPR – uchwyty składane

Strona internetowa firmy P.P.H.U. Fast Service Sochoń Tadeusz:

https://fastservice.pl/

W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NOWOŚĆ! Zawias z regulacją siły otwarcia CFU-RA
Dron transportowy

Najnowsze artykuły

Menu