Jak precyzyjnie regulować i mocować czujniki w obecności drgań i wibracji?

artykułymocowanie czujników

W ofercie Elesa+Ganter możemy znaleźć wiele ciekawych rozwiązań wspomagających projektowanie i ułatwiających użytkowanie maszyny, szczególnie tam, gdzie musimy często regulować pozycję i położenie elementów. W sytuacjach, gdy zależy nam na skutecznym i solidnym mocowaniu czujników, czytników, kamer, nadajników, band bocznych i zderzaków dobrze jest używać solidnych i sprawdzonych komponentów. Nie zaszkodzi, gdy będą one przy okazji zaprojektowane tak, aby oprócz sztywności, pewności mocowania i łatwości regulacji w wielu kierunkach, posiadały również dodatkowe funkcjonalności. Takie elementy znajdziemy w Uniwersalnym Systemie Mocowania Czujników.

Zdjęcie 1. Komponenty wchodzące w skład uniwersalnego systemu mocowania czujników.

Seria łączników, profili łączących oraz uchwytów pozwala na stabilne i trwałe mocowanie elementów w prosty sposób. Specjalna konstrukcja z tolerowanymi otworami, o precyzyjnie obliczonych wymiarach zapewnia po skręceniu wysoką sztywność. Dzięki temu możemy budować długie ramiona oraz mocować je tam, gdzie występują drgania i wibracje. Odpowiednia konstrukcja nie oznacza równocześnie zbyt dużych, przewymiarowanych komponentów. Łączniki są kompaktowe, wykonane z najwyższą troską o detale (zaokrąglone krawędzie i brak ostrych kantów).

Przedstawione na zdjęciu 1 elementy są wykonane ze stopu aluminium lub stali nierdzewnej, a ich konstrukcja jest zaprojektowana pod kątem maksymalnej sztywności. Łączniki zaprojektowano tak, aby do ich blokowania można było użyć dźwigni zaciskowej, która przyspiesza regulację. Profile o przekroju kwadratowym, pozwalają na łatwe regulowanie tylko w jednej płaszczyźnie. Eliminujemy tym samym możliwość przypadkowego przestawienia mocowania czujnika lub bandy bocznej podczas regulacji (co może się zdarzyć na profilu okrągłym). Profil kwadratowy działa wtedy jak prowadnica i pozwala na łatwe regulowanie w jednej płaszczyźnie. Dodatkowo, dzięki wygrawerowanej laserowo skali, możemy bezbłędnie ustalić czujnik w zadanym punkcie.

Sztywność połączeń zapewnia odpowiedni przekrój profili oraz kształt łączników zaciskowych. Wykonane są one bowiem bardzo precyzyjnie, a dzięki specjalnie dobranym wymiarom (po zaciśnięciu przy pomocy dźwigni lub śruby), nie pozwolą na przypadkowe przestawienie. Wysoka sztywność pozwala wykorzystać je do tworzenia długich ramion, których pozycja będzie trwale ustalona. Sztywność wpływa korzystnie na opieranie się drganiom i wibracjom maszyn. Porównując je do wersji tworzywowej, wykazują się niższą amplitudą drgań oraz potrzebują siły wzbudnej o wyższej wartości. Oprócz tego są odporne na przypadkowe potrącenie przez operatorów.

Uniwersalny system mocowania czujników w praktyce

System łączników nadaje się do mocowania czujników, tworzenia band oraz profili prowadzących np. na przenośnikach taśmowych oraz jest kompatybilny z profilami systemowymi innych, liczących się producentów. Można je również wykorzystać w konfiguracji z magnesami, tworząc przenośne systemy pomiaru lub monitoringu. Zastosowań jest całe mnóstwo, poniżej przedstawimy kilka najpopularniejszych zastosowań:

 1. Mocowanie czujników na maszynach i precyzyjna regulacja pozycji

Rysunek 3. Układ mocowania czujnika, który pozwala na precyzyjną regulację oraz zapewnia wysoką sztywność.

Zestawy łączników i profile GN 480.1 z wygrawerowaną laserowo skalą idealnie sprawdzą się do mocowania czujników. Dzięki trwałemu grawerowi, nie ma obawy o usunięcie skali podczas intensywnego użytkowania, a jest ona nieoceniona przy częstych regulacjach. Szczególnie w przypadku czujników optycznych, które wymagają czasochłonnego pozycjonowania i są wrażliwe na zmiany odległości. Jeżeli profile GN 480.1 wybierzemy w wersji z profilem kwadratowym, znacznie ułatwimy sobie pracę. W tej sytuacji będziemy używać profilu jako prowadnicy, a regulacja czujnika sprowadzi się do odczytania wartości liczbowej i przykręceniu łącznika.

Łączniki i profile mocujące są lekkie, poręczne i małe. Będzie je można bez problemu zabudować w małych przestrzeniach. Samo mocowanie czujnika zbudowane jest tak, aby dopasować się do różnych średnic tych urządzeń. Możemy zatem montować wszystkie standardowe czujniki do jednego łącznika GN 478. Można to zrobić dzięki specjalnie przygotowanym otworom (wskazane zieloną strzałką). Zmieniamy jedynie sam uchwyt czujnika o oznaczeniu GN 479, który ma standaryzowane otwory mocujące czujnik o średnicy od 8 do 30 mm.

To jednak nie wszystko. Możemy użyć systemu mocowania czujników w konfiguracji z magnesem neodymowym i tym samym mieć możliwość zamocowania na nim sondy, odbiornika sygnału, kamery termowizyjnej do pomiaru temperatury wrażliwych węzłów maszyny, lusterka do obserwacji lub stworzyć miejsce na notatnik dla operatora. Wygląda to w ten sposób:

Rysunek 4. System mocowania czujników w konfiguracji z magnesem serii GN 51.6

Magnes GN 51.6 wyposażony jest powłokę z tworzywa sztucznego TPE, które chroni przed zarysowaniami, a wykorzystanie silnego magnesu zapewnia pewne mocowanie. Połączenie magnesu z łącznikiem GN 480 pozwala stworzyć bazę, a później mamy już nieograniczone możliwości konfiguracji kolejnych elementów.

 1. Mocowanie bandy w trudno dostępnym miejscu i łatwa regulacja zderzaka

  Rysunek 1. Przykład mocowania bandy lub odbojnika w trudno dostępnym miejscu z udziałem zestawów zaciskowych dla możliwości szybkiej regulacji.

  Przykład wykorzystania:

  łączników GN 473 jako podstawy,

  profilu giętego GN 480.5 jako elementu wysięgowego

  oraz łącznika profili GN 477 jako mocowania zderzaka.

  Widoczne są również zestawy zaciskowe GN 511 (z prawej) oraz GN 511.1 (na środku), które są wykorzystywane do łączników przegubowych. Zakładając, że profil aluminiowy jest elementarną częścią maszyny, możemy dzięki kilku łącznikom zbudować bandę boczną, prowadzenie dla linii nowych (np. wyższych od pierwotnie używanych) produktów na przenośniku lub zderzak.

  Możemy łatwą modernizacją, przy niskim nakładzie kosztów sprostać nowym wymogom produkcji. Dzięki zestawom zaciskowym z wykorzystaniem dźwigni nastawnych, ich regulacja będzie szybka i łatwa. Skróci to czas przygotowania maszyny do produkcji wyraźnie obniży koszt i nakład pracy podczas przezbrajania.

Rysunek 2. Przykład zastosowania łączników przegubowych do mocowania uchwytu bandy bocznej. Rozwiązanie z blokadą kątową za pomocą wkręta dociskowego.

Na rysunku powyżej widzimy podobne rozwiązanie służące do mocowania bandy bocznej lub zderzaka. W tym wypadku możemy wykorzystać łączniki przegubowe GN 475 oraz profile kwadratowe GN 480.1, do zbudowania regulacji tylko w jednej płaszczyźnie. Rozwiązanie to będzie przydatne, gdy podczas zmiany wielkości wyrobów musimy mieć możliwość ustalenia różnej odległości zderzaka. Uzyskujemy tym samym możliwość łatwego przestawienia zderzaka w poziomie, a dzięki wkrętom dociskowym tylko doregulujemy zderzak do uzyskania pożądanego kąta. Zestawy zaciskowe z dźwignią zaciskową GN 511 dodatkowo przyspieszają nam pracę.

 1. Mocowanie przewodów do chłodziwa

Rysunek 3. Przykład zastosowania systemu mocowania czujników do przewodów doprowadzających chłodziwo.

Dzięki specjalnym elementom takim jak adaptery mocujące serii GN 480.7 (na rysunku powyżej) mamy możliwość bardzo łatwego mocowania przewodów doprowadzających chłodziwo. Dzięki temu możemy stabilnie zamocować elastyczne przewody i zadbać o to, aby pod wpływem wypływającej cieczy nie dawały się one samoczynnie przestawiać. Więcej o sposobie wykorzystania tego typu rozwiązań w TYM artykule.

 

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA+GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

 Kontakt:

Centrala Elesa+Ganter: +48 22 737 70 47

Pomoc Techniczna Elesa+Ganter: +48 887 035 500

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Mechaniczny opiekun pupili
NOWOŚĆ! Przekładnie stożkowe i ślimakowe do kątowego przeniesienia napędu

Najnowsze artykuły

Menu