Jak rozwiązać problem pękających uchwytów? Case study firmy Menegon

artykułyPorady techniczneuchwyty

Każda firma produkcyjna, posiadająca swoje wyroby stara się, aby jej produkt był niezawodny, estetyczny, wygodny w użytkowaniu, a zarazem atrakcyjny cenowo. Część z wymienionych cech można osiągnąć za pomocą przemyślanej konstrukcji oraz stosując wysokiej jakości elementy wykończeniowe, ponieważ to one odpowiadają za pierwsze wrażenie, które jest kluczowe przy decyzjach zakupowych.

Niebagatelną rolą w rozwoju firmy jest proces ciągłego doskonalenia oferowanych produktów, ponieważ dzięki niemu dana firma może konkurować nie tylko pod względem cenowym. W związku z tym procesy modernizacji lub ulepszeń pełnią istotną rolę w większości firm produkcyjnych.

Przykładem bardzo ciekawej, a zarazem prostej „metamorfozy” urządzenia zarówno od strony estetycznej jak i funkcjonalnej jest mobilny filtr dymów spawalniczych BOXAIR M wyprodukowany przez naszego klienta, firmę Menegon ( www.menegon.com.pl )  (rys. 1, rys. 2)


 
Rys. 1 Boxair M1003 – jednostanowiskowy mobilny filtr dymów spawalniczych firmy Menegon Sp. z o.o.


Rys. 2 Boxair M1003 wraz z ramieniem odciągowym firmy Menegon Sp. z o.o.

Firma Menegon Sp. z o.o to ponad 30 lat tradycji w dziedzinie wentylacji stanowiskowej oraz filtrowentylacji. W swojej ofercie posiada urządzenia filtracyjne dymu i mgły olejowej, ale najbardziej słynie z produkcji urządzeń odciągowych i filtracji zanieczyszczonego powietrza w procesach takich jak:

– spawanie;

– lutowanie;

– szlifowanie;

– przysypywanie.

Boxair M, czyli mobilny filtr dymów spawalniczych w swojej pierwotnej konstrukcji posiadał na obudowie dwa uchwyty pałąkowe z tworzywa sztucznego, służące do manewrowania urządzeniem (rys. 3).



Rys. 3 Boxair M1003 firmy Menegon Sp. z o.o. – rzut izometryczny oraz rzut z góry.

Jak widać na powyższym rysunku, uchwyty wystają poza obrys urządzenia, co od strony manewrowania jest poprawne. Jednak podczas transportu lub przy odstawianiu Boxair do ściany może dojść do połamania uchwytów, a tym samym utraty możliwości łatwej obsługi urządzenia oraz znacznego pogorszenia estetyki.

Podczas spotkania doradcy technicznego Elesa+Ganter oraz konstruktora Menegon przeanalizowano wszystkie możliwości i okazało się, że boczna płaszczyzna montażu uchwytów musi pozostać niezmieniona, ponieważ na części górnej znajduje się panel sterowania i zmocowanie uchwytów w tym miejscu wiązałoby się z większymi zmianami konstrukcyjnymi. Po określeniu położenia uchwytów w grę wchodziły jedynie uchwyty wpuszczane lub składane. Z uwagi na to, że ścianka w której miałyby zostać osadzone jest dość wąska, zdecydowano się wykorzystać uchwyty kasetowe PR.137-PF-C3, w kolorze szarym, które idealnie komponują się z kolorystyką urządzenia (rys. 4).

Uchwyt Kasetowy PR PF

Rys. 4. Uchwyt kasetowy PR-PF.

Wybrany uchwyt sprawdzi się idealnie w aplikacji naszego klienta, ponieważ jest zaprojektowany do zastosowań w przemyśle. Posiada specjalny system zatrzaskowy, dzięki czemu jest w stanie przenieść siły rzędu F1 = 1800 N oraz F2 = 500 N (rys. 5).

Kierunki działania sił w uchwytach kasetowych

Rys. 5. Kierunki działających sił w uchwytach kasetowych PR-PF.

Zdecydowano, że ze względu na ergonomię w manewrowaniu urządzeniem, lepszym rozwiązaniem będzie zorientowanie uchwytu w pozycji odwróconej o 180°, czyli podczas użytkowania palce operatora są skierowane w dół (rys. 6)


Rys. 6 Zorientowanie uchwytu PR-PF w pozycji odwróconej.

Po zamontowaniu powyższych uchwytów okazało się, że od strony wizualnej bardzo dobrze komponują się z urządzeniem, ale od strony ergonomii, chwyt był zbyt „płytki”. W sytuacji, gdy operator używałby rękawic manewrowanie urządzeniem byłoby niewygodne i mało komfortowe (rys. 7).


Rys. 7 Pierwszy prototyp Boxair firmy Menegon Sp. z o.o. z zamontowanymi uchwytami PR.137-PF-C3.

Elesa+Ganter w ostatnich miesiącach rozbudowała ofertę uchwytów kasetowych i dzięki temu możliwe było przetestowanie uchwytu o większym rozmiarze tj. PR.189-PF-C3, który posiada o 25% „głębszy” chwyt (rys. 8).


Rys. 8. Sprawdzenie w projekcie możliwości montażu uchwytu PR.189-PF-C3.

Założenia odnośnie poprawy ergonomii poprzez zastosowanie większych uchwytów okazały się słuszne, co udowodnił kolejny, tym razem ostatni prototyp (rys. 9).


Rys. 9. Finalna wersja Boxair M1003 firmy Menegon Sp. z o.o. z zamontowanymi uchwytami PR.189-PF-C3.

Urządzenia Boxair M nowej generacji zastąpią wcześniejsze wersje, a z pozoru prosta modernizacja w postaci zmiany uchwytów spowodowała, że mobilne filtry Boxair M wyglądają nowocześniej, przy zachowaniu wygody użytkowania. Ponadto, niebezpieczeństwo oberwania uchwytów zostało całkowicie wyeliminowane.  

Więcej informacji na temat urządzeń filtrowentylacyjnych znajdą Państwo pod poniższym adresem:

https://www.menegon.com.pl/produkty/

W przypadku prowadzenia projektu nowego urządzenia lub chęci modernizacji istniejącego, zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

 Centrala: +48 22 737 70 47

 Pomoc techniczna: +48 609 914 500

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Chiński robo pies
Dron owad dla każdego

Najnowsze artykuły

Menu