Jak stworzyć układ regulacji pozycji – case study RRprojekt

Regulacja pozycji dyszy, głowicy, aplikatora lub innych urządzeń to częsty aspekt poruszany w zakładach produkcyjnych. Pracownicy odpowiedzialni za właściwą jakość produkowanych elementów  muszą ustawić proces produkcyjny zgodnie z wymaganiami i musi on być niezmienny przez cały cykl wytwarzania. Co jakiś czas występuje konieczność doregulowania dyszy, głowicy aplikatora lub zmiana nastawy, wynikająca z podmiany produkowanego detalu.  Ważne jest, aby ten proces był dokładny, szybki i wygodny do wykonania.

Układy regulacji mogą być realizowane za pomocą śrub trapezowych, które są samohamowne i zabudowane w profilu stalowym tworzą mechanizm przesuwu GN 291, który jest standardowym elementem w ofercie ELESA+GANTER.

Mechanizm przesuwu składa się ze śruby trapezowej z nakrętką prowadzącą, osadzonej obustronnie na łożyskach kulkowych w profilu. Na nakrętce prowadzącej zamocowany jest wodzik przesuwający się w szczelinie wyfrezowanej w profilu. Wodzik ten umożliwia zamocowanie elementu przesuwnego poprzez jeden ze standardowych łączników (przy jednoczesnym zabezpieczeniu nakrętki prowadzącej przed obrotem). Mechanizmy przesuwu są przeznaczone do tworzenia układów o napędzie ręcznym (koło ręczne) – rys. 1. Dzięki zastosowaniu pełnej rury całość stanowi zwartą i sztywną konstrukcję, która zajmuje mało miejsca i przekłada się na dużą obciążalność osiową do 2600 N oraz dopuszczalny moment gnący do 125 Nm. Dokładność pozycjonowania wynosi 0.2 mm/300 mm przesuwu.

Rys 1. Mechanizm przesuwu GN 291

Szeroka gama łączników do profili umożliwia dobór łączników do statycznego zamocowania mechanizmu przesuwu oraz do połączenia go z elementem przesuwnym. Odczyt położenia elementu przesuwanego może być realizowany za pomocą odpowiedniego wskaźnika położenia lub wygrawerowanej skali wzdłuż profilu mechanizmu. Dzięki takiej konstrukcji to klient decyduje w ilu osiach będzie realizowana regulacja i jak będzie odczytywane położenie (Rys. 2) Całość układu można złożyć z gotowych, standardowych elementów.

Rys 2. Przykład zabudowy mechanizmu GN 291

Przykładem aplikacji z zastosowaniem mechanizmów GN 291 jest uchwyt aplikatora, będący częścią precyzyjnego układu dozowania uszczelniacza do wytłaczanych w linii wyrobów gumowych (Rys. 3).

Rys 3. Aplikator uszczelniacza wykonany przez RRprojekt

Układ wykonany został przez firmę RRprojekt Sp. z o.o. z Tychów, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji stanowisk, komór i linii lakierniczych wraz z układem transportu detali oraz systemów grzewczych, opartych o palniki przemysłowe.

Aplikator uszczelniacza wykorzystuje dwa mechanizmy GN 291, które są ze sobą połączone. Pierwszy mechanizm GN 291 został zamocowany  pionowo do konstrukcji urządzenia  za pomocą łącznika z płytą czołową. Wodzik mechanizmu pionowego połączono łącznikiem krzyżowym z drugim mechanizmem przesuwu zorientowanym poziomo. Dzięki temu uzyskano układ przesuwny XY. Na końcu drugiego mechanizmu zamocowano łącznik przegubowy z dźwignią nastawną, dzięki czemu istnieje możliwość ustawienia kąta pod jakim aplikator będzie podawał uszczelniacz do wnętrza wyrobu (Rys. 4).

Rys 4. Łącznik przegubowy z dźwignią nastawną do regulacji kąta.

Napęd układu X i Y stanowią koła ręczne z rękojeścią obrotową GN 923.40. Dodatkowo zastosowano cyfrowe wskaźniki położenia DD52R, na których widać wartości nastaw poszczególnych osi (Rys. 5).  Operator przed uruchomieniem produkcji ustawia wysokość, wysuw poziomy i kąt pod jakim będzie ustawiony aplikator. Gdy wszystko jest we właściwej pozycji następuje uruchomienie produkcji.

Rys 5. Koła ręczne ze wskaźnikami do nastaw poszczególnych osi.

Podsumowując, łączniki profili i mechanizmy przesuwu dają duże możliwości indywidualnego pozycjonowania dyszy, głowicy, aplikatora, czy innych urządzeń. W ofercie ELESA+GANTER jest sporo długości standardowych, dostępnych z magazynu natomiast długości indywidualne są realizowane już od 1 sztuki.

Karty katalogowe produktów:

Autor:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 887 420 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Samolot na wodór?
Ekologiczny transportowiec

Najnowsze artykuły

Menu