Jak uniknąć oparzenia dłoni w procesie technologicznym wymagającym użycia wysokiej temperatury? Case study firmy KELLER

artykułyPorady techniczneuchwyty

Konstruktorzy maszyn i urządzeń wielokrotnie muszą zmagać się z problemem zapewnienia bezpieczeństwa operatora w procesach technologicznych, wymagających użycia wysokiej temperatury. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale już jednosekundowe narażenie skóry na działanie temperatury ok. 70°C może wywołać martwicę naskórka. Wraz ze wzrostem temperatury ryzyko oparzenia drastycznie wzrasta. Oczywiście, osoba obsługująca urządzenie, które emituje wysoką temperaturę, musi stosować niezbędne środki ochrony osobistej i zachowywać wszelkie zasady BHP, jednak zadaniem konstruktora jest zaprojektowanie takich rozwiązań, które zapewnią najwyższy stopień bezpieczeństwa i wygody operatora.

W niniejszym artykule przedstawiamy maszynę do hot stampingu HS K-Desk Precision produkcji firmy KELLER (www.e-keller.pl), w której zastosowano rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo i ochronę dłoni operatora.Rys. 1. KELLER Poligrafia dla przemysłu – logo

Firma „KELLER Poligrafia dla przemysłu” jest rodzinną firmą z 25 letnim doświadczeniem w druku przemysłowym i wieloletnim klientem Elesa+Ganter. Specjalizuje się w produkcji maszyn do przemysłowych procesów druku, najczęściej w technice sitodruku, tampodruku i hot stampingu. Maszyny wyprodukowane w KELLER mają zastosowanie w branży AGD, reklamowej, motoryzacyjnej, kosmetycznej, farmaceutycznej, opakowaniowej, szkła i wielu innych.


Rys. 2. Maszyna do hot stampingu HS K-Desk Precision produkcji firmy Keller

Maszyna HS K-Desk Precision (rys. 2) jest przeznaczona do zadruku na detalach o zróżnicowanych kształtach (płaskich, wypukłych, wklęsłych) i znajduje swoje zastosowanie w branży kosmetycznej, AGD i motoryzacyjnej. Wykorzystany w maszynie układ drukujący napędzany silnikami serwo, pozwala użytkownikowi na pełną kontrolę nad procesem i daje możliwość tworzenia receptur, skracających czas przezbrojenia do 15 minut. Maszyna może zostać skonfigurowana zgodnie z potrzebami użytkownika i wyposażona w akcesoria, które automatyzują cały proces.

Hot stamping, zwany także termodrukiem lub hot printem jest procesem suchego drukowania i jedną z głównych odmian tłoczenia na gorąco. Technologia opiera się o zastosowanie specjalnych folii, stempli i matryc wykonanych z materiału przewodzącego ciepło w celu uzyskania żądanego wzoru i struktury. Folie stosowane w hot stampingu to kilkuwarstwowe powłoki, które za pomocą nacisku i temperatury przenoszone są na określone podłoże. Rodzaj i typ folii dobiera się do powierzchni, na której będzie aplikowana.

Zalety hot stampingu:

  • wysoka trwałość zadruku,
  • atrakcyjny efekt,
  • stosunkowo prosta aplikacja,
  • wysoka wydajność,
  • sucha metoda druku, która nie zanieczyszcza środowiska.

Matryce najczęściej wykonywane są z jednego z materiałów: kauczuku silikonowego lub metalu. W opisywanym urządzeniu, na płycie grzejnej, służącej do nagrzewania matryc zamontowano uchwyt Elesa+Ganer z izolacją cieplną MMT (rys. 3). Temperatura w tym miejscu osiąga około 250°C. Uchwyt służy do swobodnej wymiany matryc, bez konieczności oczekiwania na wystudzenie urządzenia.


Rys. 3. Uchwyt MMT na maszynie HS K-Desk Precision

Uchwyt z termoizolacją MMT przeznaczony jest do stosowania przy wysokich temperaturach powierzchni. Zastosowane materiały i jego specyficzna budowa zapewniają optymalny rozkład temperatur i obniżoną przewodność cieplną. Dodatkowy element chwytowy wykonany z technopolimeru posiada specjalne kanały „wentylacyjne”, umożliwiające przepływ powietrza pomiędzy nim, a prętem uchwytu, co znacznie redukuje temperaturę nagrzewania powierzchni chwytowej.


Rys. 4. Uchwyt z izolacją cieplną MMT

Wyjątkowy kształt zapewnia komfortowy chwyt i odpowiedni dystans dłoni operatora od źródła ciepła. Uchwyt wyposażony jest w specjalne podkładki dystansowe, które są kolejną przeszkodą dla przewodnictwa ciepła. Ponadto, konstruktorzy KELLER użyli płyt dystansowych, które dodatkowo potęgują ten efekt (rys. 5).


Rys. 5. Uchwyt MMT zamontowany na płytkach dystansowych i podkładkach utrudniających przewodność cieplną

Inżynierowie Elesa+Ganter przeprowadzili testy laboratoryjne na panelu rozgrzanym do 200°C. Rysunek 6 przedstawia rozkład temperatur na uchwycie MMT, uzyskanych w tym badaniu.


Rys. 6. Rozkład temperatur na uchwycie MMT, uzyskany w testach laboratoryjnych

Działanie urządzenia obrazuje film dostępny pod linkiem: KELLER maszyna do hot stampingu K-DESK PRECISION do zadruku elementów AGD.

Produkty Elesa+Ganter po raz kolejny umożliwiają rozwiązanie problemów technicznych i zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa w maszynach i urządzeniach naszych klientów.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami technicznymi, którzy służą pomocą w doborze właściwych rozwiązań.

Link do karty katalogowej opisywanego produktu:
Uchwyt MMT

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
Katalog główny 048 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:
+48 22 737 70 47

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Humanoid od Tesli
Od łóżek do masażu po stoły operacyjne – produkty dla branży medycznej

Najnowsze artykuły

Menu