Jak w prosty sposób rozwiązać problem regulacji czujników?

artykułyłącznikiPorady techniczne

Niemal każdy konstruktor w swojej pracy spotyka się z problemem montażu różnego rodzaju czujników, podłączonych do układu sterowania. Dzięki czujnikom mamy możliwość kierowania poszczególnymi urządzeniami, kontrolując przebieg procesów produkcyjnych. Sprawdzamy nimi obecność towaru, jego gabaryty, kierunek przemieszczania się towaru, jego ilość, jakość itp.

Projektowanie i modernizacja linii produkcyjnych wymagają od konstruktora precyzyjnego wyznaczenia miejsc usytuowania poszczególnych komponentów systemu, w tym m.in. czujników, ale także urządzeń znakujących, fotokomórek i innych. Bardzo często wymagana jest również płynna regulacja czujników w zależności od ustawień maszyny.

Elesa+Ganter posiada w swojej ofercie rozwiązania rekomendowane do budowania układów z profili okrągłych oraz kwadratowych (rys. 1), służące do mocowania urządzeń peryferyjnych np. czujników. W zależności od przeznaczenia, przewidzianej możliwości dokonywania regulacji, wymaganej sztywności i obciążalności możemy zaproponować różne rozwiązania.

Rys. 1. Uniwersalny system mocowania czujników (USMC).

Problem montażu zostanie przedstawiony na przykładzie czujnika montowanego nad przenośnikiem taśmowym. Do przedstawienia problemu zostaną wykorzystane proste wizualizacje.

Najprostszym i najmniej inżynieryjnym sposobem w jakim możemy rozwiązać problem jest zwykły wygięty płaskownik, przymocowany najczęściej do boku przenośnika. W płaskowniku wykonany jest otwór pod czujnik, rozwiązanie przedstawiono na rys. 2.

Rys.2 Widok mocowania wykonanego z płaskownika

Rozwiązanie posiada jednak wiele wad takich m.in.: brak możliwości regulacji, mała sztywność konstrukcji, niska estetyka wykonania, czasochłonność wykonania elementów. Dodatkowo występują drgania, przez co czujnik może gubić sygnał w wyniku czego mogą nastąpić przestoje linii montażowych. Zagubienie sygnału oraz zatrzymanie linii może spowodować wezwanie serwisu do usunięcia usterki, co generuje duże koszty dla firmy.

W tym przypadku naprzeciw wychodzi cała seria łączników MSX, MSR oraz elementów USMC z oferty Elesa+Ganter. Poniżej przedstawiamy dwa sposoby na rozwiązanie problemu regulacji czujników.

1. Zastosowanie łączników MSX, MSR

Łączniki MSX, MSR (rys. 3) są najprostszymi i najtańszymi elementami, służącymi do mocowania czujników. Są wykonane ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu oraz śrub i nakrętek nierdzewnych. Takie połączenie materiałów umożliwia zastosowanie ich w różnych środowiskach pracy, również o podwyższonych wymaganiach odporności na korozję.

Rys.3 Zestaw łączników od lewej MSX, od prawej strony MSR

Pierwsze rozwiązanie montażu czujnika za pomocą elementów z tej grupy to konstrukcja na bazie łączników z serii z MSX. Analogicznie do poprzedniego rozwiązania montaż zrealizowano do boku przenośnika. Jest to rozwiązanie bardzo proste, które pokazano na rys.4. Uchwyt zbudowano przy pomocy tworzywowych łączników MSX oraz profili okrągłych.

Rys.4 Widok mocowania wykonanego przy użyciu łączników MSX

Do przedstawionego rozwiązania użyto następujących elementów:

Grupa łączników MSX jest rekomendowana do montażu z profilami okrągłymi o średnicach 10, 12, 14 mm oraz kwadratowymi o boku 8, 10, 12 mm, (Rys. 5)

Rys. 5. Widok otworu montażowego profilu łącznika MSX

Zaletami tego rozwiązania jest:

 • możliwość płynnej regulacji,
 • użycie standardowych produktów,
 • prostota montażu,
 • możliwość wykorzystania profili okrągłych lub kwadratowych,
 • niski koszt.

2. Zastosowanie uniwersalnego systemu do mocowania czujników (USMC)

Drugim rozwiązaniem problemu montażu czujników przy użyciu elementów standardowych to analogiczne rozwiązanie do tego powyżej. Jednak z wykorzystaniem uniwersalnego systemu do mocowania czujników (USMC), bazującego na łącznikach z aluminium (rys. 6).

Rys.6 Widok mocowania wykonanego przy użyciu łączników aluminiowych

Do przedstawionego powyżej rozwiązania użyto następujących elementów:

Zastosowanie aluminiowych łączników systemu USMC daje również więcej możliwości usprawnienia konstrukcji, np. zastąpienie śrub z łbem imbusowym dźwignią nastawną GN 511, co znacznie przyspiesza przestawienie czujników (rys. 7). Dodatkowo w tej sytuacji nie musimy stosować kluczy do przezbrajania układu, które w warunkach produkcyjnych często się gubią.

Rys.7 Widok mocowania wykonanego przy użyciu łączników aluminiowych z dźwigniami nastawnymi

Zaletami tego rozwiązania jest:

 • możliwość płynnej regulacji,
 • użycie standardowych produktów,
 • prostota montażu,
 • możliwość wykorzystania profili okrągłych lub kwadratowych,
 • duża sztywność,
 • szeroki zakres rozmiarowy profili od średnicy 8 mm do nawet 60 mm.

Uniwersalny system mocowania czujników USMC zalicza się do grupy elementów konstrukcyjnych, które są wykorzystywane do montażu różnego rodzaju osprzętu (czujniki, systemy wizyjne, bandy itp.) w maszynach, urządzeniach i liniach produkcyjnych. Dzięki tego typu elementom, możliwe jest wykonanie sztywnego mocowania, które będzie łatwe w montażu oraz doregulowaniu.

Jak widać w ofercie Elesa+Ganter jest wiele elementów ułatwiających i przyspieszających montaż różnego rodzaju czujników w bardzo profesjonalny sposób.

W zależności od potrzeb, czujniki i fotokomórki lub inne drobne elementy automatyki możemy mocować i regulować na różne sposoby, wykorzystując najodpowiedniejszy do tego system mocowania.

Pełna oferta łączników do profili znajduje się pod poniższym linkiem:

https://www.elesa-ganter.pl/pl/pol/produkty/%C5%82%C4%85czniki-rurowe–22#

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 887 050 300

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NOWOŚĆ! Nierdzewne prowadnice rolkowe do zastosowań w środowiskach agresywnych i wymagających zachowania higieniczności
Robot do zadań podwodnych

Najnowsze artykuły

Menu