Jak wykorzystać napinacze suwakowe w konstruowaniu przenośników taśmowych?

artykułynapinaczePorady techniczne

Najczęstszym zastosowaniem napinaczy suwakowych jest dociskanie i przytrzymywanie elementów w przyrządach spawalniczych oraz produkcyjnych. Jednak ich charakterystyczna budowa oraz specyficzne właściwości dają możliwość zastosowań w wielu innych funkcjach, nie tylko w przyrządach, ale również w maszynach i urządzeniach.


Rys. 1. Niektóre z napinaczy suwakowych dostępnych w ofercie E+G

Działanie napinaczy suwakowych polega na przekształceniu wahadłowego ruchu ramienia dociskowego na ruch osiowy trzpienia, powodując pchanie lub ciągnięcie popychacza (rys. 2). Niemal wszystkie napinacze (poza GN 841) blokują się w obu skrajnych położeniach dlatego mogą pracować zarówno w funkcji dociskania, jak i naciągu. Układ kinematyczny mechanizmu dźwigniowego pozwala zwielokrotnić siłę działania trzpienia dociskowego w porównaniu do siły przyłożonej do ramienia dźwigni. Te właściwości umożliwiają wykorzystanie napinaczy na wiele różnych sposobów.


Rys. 2. Mechanizm napinacza suwakowego przekształca ruch wahadłowy ramienia na ruch osiowy trzpienia

Jednym z zagadnień, z którymi muszą zmierzyć się konstruktorzy, projektujący przenośniki taśmowe, poza dobraniem parametrów konstrukcyjnych i techniczno-ruchowych (szerokość i prędkość taśmy, moc i lokalizacja układu napędowego, wytrzymałość nominalna taśmy) jest zaprojektowanie odpowiedniego systemu naciągu taśmy. Napięcie taśmy jest kluczowe w poprawnym działaniu transportera. Zastosowanie napinaczy suwakowych w funkcji naciągu bębna zwrotnego (rys. 3) znacznie przyspiesza proces montażu i wymiany taśmy, zapewniając intuicyjność obsługi przy dużej niezawodności, dzięki wysokim siłom przytrzymania.

Napinacze równie dobrze można stosować jako naciąg pasa w przekładni pasowej lub folii na rolce w urządzeniach pakujących. Zastosowanie napinaczy sprawdzi się również w przenośnikach łukowych w funkcji unoszenia bandy bocznej, osłaniającej krawędź taśmy, co znacznie przyspiesza jej wymianę i ustawienie, nie wymagając demontażu podzespołów przenośnika (rys. 4).


Rys. 3. Koncepcyjne przedstawienie użycia napinacza suwakowego w funkcji napięcia taśmy przenośnika na bębnie zwrotnym
Rys. 4. Napinacze suwakowe na przenośniku łukowym

Innym, ciekawym zastosowaniem, sprawdzającym się szczególnie w przenośnikach mobilnych z zamocowanymi zestawami kołowymi, jest stworzenie układu podnoszenia przy współpracy ze stopami wahliwymi, w celu ustabilizowania urządzenia (rys. 5). Możliwa jest też konfiguracja odwrotna. Przenośnik na stałe jest połączony ze stopami wahliwymi, a napinacze umożliwiają opuszczenie zestawów kołowych poniżej poziomu podstawy stóp.


Rys. 5. Układ zbudowany z napinacza GN 843.1 i stopy wahliwej LV.A umożliwia posadowienie na posadce urządzenia mobilnego lub uniesienie maszyny w celach serwisowych

Kolejnym przykładem zastosowania napinaczy w budowie maszyn jest wykorzystanie ich jako elementy ustalające i pozycjonujące, np. do blokowania i ryglowania (rys. 6) m.in.: osłon zsypów, ciężkich pokryw lub drzwi. W takich sytuacjach napinacze znakomicie pełnią rolę trzpieni ustalających, eliminując ich potencjalne wady. Wykorzystanie napinacza w takiej funkcji szczególnie sprawdza w sytuacjach, gdy wymagany jest dość duży skok sworznia (którego standardowy trzpień ustalający nie może zapewnić) lub obsługa elementu będzie wymagać używania rękawic. Ponadto, gwintowany otwór od czoła sworznia ułatwia instalację ewentualnych cięgien lub zastosowanie przedłużenia w postaci popychacza umieszonego w specjalnych tulejkach prowadzących itp.


Rys. 6. Ryglowanie za pomocą napinacza suwakowego

W niniejszym artykule przedstawiliśmy tylko niektóre przykłady użycia napinaczy suwakowych. Ich zastosowanie w poszczególnych aplikacjach zależy jedynie od pomysłowości konstruktorów z uwzględnieniem możliwości i funkcji, jakie napinacze mogą pełnić, tj. dociskania, naciągania, podnoszenia, ryglowania i pozycjonowania.
Oferujemy pomoc naszych doradców technicznych, którzy postarają się rozwiązać Państwa problemy techniczne za pomocą oferowanych przez nas elementów.

Linki do kart katalogowych opisywanych produktów:
Napinacze suwakowe

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
Katalog główny 048 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:


+48 22 737 70 47

+48 885 020 900

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Eko robot
NOWOŚĆ! Pokrętła do wskaźników położenia MDX-50/51/52

Najnowsze artykuły

Menu