Jak zabezpieczyć połączenie gwintowane przed ingerencją z zewnątrz?

artykuły

Pokrętła z zamkiem patentowym VLSK do zabezpieczenia najazdów

Dostępne na rynku pokrętła  występują z wtopką gwintowaną, z otworem nieprzelotowym lub przelotowym i trzpieniem gwintowanym. W zależności od potrzeby wybieramy dany rozmiar gwintu lub trzpienia oraz rozmiar samego pokrętła, a następnie mocujemy je w danej aplikacji. Połączenie za pomocą pokrętła jest proste i szybkie. Jednak w tym przypadku każdy użytkownik, ale również osoby postronne mają do niego swobodny dostęp.

Jak rozwiązać ten problem jeśli połączenie gwintowane chcemy odkręcać i dokręcać ręką, ale tylko wybrani użytkownicy mają mieć do niego dostęp?

W takim przypadku firma ELESA+GANTER ma idealne rozwiązanie w postaci pokręteł VLSK z zamkiem patentowym (Rys. 1).

Pokrętła z zamkiem patentowym VLSK.Rys.1: Pokrętła z zamkiem patentowym VLSK.

Pokrętło VLSK ma wbudowany zamek patentowy, dzięki któremu po wkręceniu pokrętła i przekręceniu klucza zostaje ono „zamknięte”, czyli nie ma możliwości jego wykręcenia i demontażu. W celu demontażu należy użyć klucza, dzięki czemu następuje „otwarcie” pokrętła i możliwość wykręcenia go (Rys. 2).

Zasada działania pokrętła z zamkiem patentowym VLSK

Rys. 2: Zasada działania pokrętła z zamkiem patentowym VLSK.

Do wyboru mamy zamki z tymi samymi lub różnymi numerami klucza, które dostarczane są w komplecie z pokrętłami. Zamek posiada również czerwoną wkładkę zabezpieczającą przy wyjętym kluczu czerwoną wkładkę zabezpieczającą przy wyjętym kluczu. Tak jak dla pokręteł standardowych pokrętło może posiadać trzpień gwintowany lub wtopkę gwintowaną z zaślepką lub otworem przelotowym.

Klucz wykonany z niklowanego mosiądzu i technopolimeru

Rys. 3: Klucz wykonany z niklowanego mosiądzu i technopolimeru

Pokrętło VLSK znalazło świetne zastosowanie u naszego klienta, który specjalizuje się w specjalistycznych zabudowach samochodowych. Jeden z wiodących producentów lawet, po przeprowadzonych testach, zastosował dwa pokrętła w celu zabezpieczenia najazdów ukrytych pod platformą lawety.  Jedno z pokręteł jest standardowe i służy tylko mocowaniu burty, a drugie stanowi mocowanie i zamek. Dzięki temu kierowca przy pomocy klucza „zamyka” najazdy i zabezpiecza przed ingerencją osób niepowołanych (Rys. 4).

Pokrętła z zamkiem patentowym VLSK do zabezpieczenia najazdówRys. 4: Pokrętła z zamkiem patentowym VLSK do zabezpieczenia najazdów

Pokrętło VLSK stanowi pewien rodzaj zamka na połączeniu gwintowanym. Można je stosować praktycznie we wszystkich aplikacjach, gdzie chcemy zabezpieczyć połączenie gwintowane przed niepowołanym dostępem i ingerencją z zewnątrz. Pokrętła VLSK doskonale sprawdzą się w:

  • włazach rewizyjnych
  • miejscach użyteczności publicznej,
  • pokrywach i osłonach maszyn,
  • elementach wyposażenia pojazdów pozostających bez ochrony, itp.

Oprócz przedstawionego powyżej pokrętła VLSK, ELESA+GANTER posiada w swojej ofercie alternatywne pokrętło VLS z zabezpieczeniem „Vandal-proof” (Rys. 5).

Pokrętła VLS z zabezpieczeniem „Vandal-proof”.Rys. 5: Pokrętła VLS z zabezpieczeniem „Vandal-proof”.

Funkcjonalność VLS jest taka sama jak dla pokrętła VLSK z tą różnicą, że zamek patentowy pokrętła VLSK został zastąpiony zamkiem specjalnym o jednym specjalnym wzorze klucza. Zakręcanie i zaciskanie pokrętła odbywa się ręcznie bez klucza, natomiast specjalny klucz, (zamawiany oddzielnie) po włożeniu w pokrętło pozwala na jego odkręcenie i zdemontowanie (Rys. 6). Dzięki temu zabiegowi zredukowano także wagę pokrętła VLS w stosunku do VLSK.

Zasada działania pokrętła VLS z zabezpieczeniem „Vandal-proof” wraz z kluczem.Zasada działania pokrętła VLS z zabezpieczeniem „Vandal-proof” wraz z kluczem.

Rys. 6: Zasada działania pokrętła VLS z zabezpieczeniem „Vandal-proof” wraz z kluczem.

Pokrętło VLS występuje z w dwóch wykonaniach z mosiężną wtopką gwintowaną lub trzpieniem gwintowanym nierdzewnym, co pozwala stosować je w kontakcie z agresywnymi środkami myjącymi. Ostatnim ważnym aspektem oprócz zastosowanego zamka i typoszeregu rozmiarowego jest też cena, która w porównaniu z pokrętłem VLSK jest o ponad 50% niższa. Podsumowując pokrętło VLS obok tej samej funkcji i zastosowań wymienionych powyżej stanowi bardzo ekonomicznie rozwiązanie w takich aplikacjach jak:

  • zabezpieczenia segmentów przy teleskopowych zadaszeniach basenów (dla tej aplikacji wymyślono pokrętło VLS),
  • mocowania elementów przy konstrukcjach scenicznych i estradowych,
  • przenośnych aplikacjach np.: statywy, stojaki, składane namioty, sprzęt fitness i rehabilitacyjny (mniejsza waga niż VLSK),
  • ograniczenie dostępu przy zbiornikach do selektywnej zbiórki odpadów,
  • zabezpieczenia pokryw, klap, włazów rewizyjnych przy wszelkiego typu instalacjach przemysłowych i spożywczych, gdzie trzpień gwintowany musi być nierdzewny,
  • wszelkie aplikacje wymagające budżetowego rozwiązania., itp.

 

Autor:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 887 420 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jak zabezpieczyć połączenie gwintowane przed ingerencją z zewnątrz?
Jak zabezpieczyć połączenie gwintowane przed ingerencją z zewnątrz?

Najnowsze artykuły

Menu