Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą w zabudowach specjalnych pojazdów?

artykułypokrętłaPorady techniczne

Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na różnego rodzaju wyjazdy i wiele z nich preferuje podróż własnym środkiem transportu. Wybieramy w tym celu samochody osobowe, terenowe lub kampery, którymi udajemy się często w odosobnione miejsca, z dala od cywilizacji. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń ładunkową wewnątrz pojazdu, wymagane jest wtedy zamontowanie bagażu na zewnątrz pojazdu i tu pojawia się pytanie: „jak stabilnie przymocować dany element, żeby jednocześnie istniała możliwość odkręcenia go jedynie przez właściciela pojazdu oraz nie był problematyczny w montażu?”

Firma Elesa+Ganter posiada w swojej ofercie produkty, które są odpowiedzą na to pytanie i łatwo rozwiążą ten problem. W naszym katalogu można znaleźć pokrętła zaciskowe, stosowane do połączeń gwintowych, w miejscach wymagających szybkiej obsługi bez użycia dodatkowego narzędzia. W części połączeń pojawia się dodatkowo konieczność ograniczenia dostępu dla osób niepowołanych. Do takich właśnie zastosowań mogą być użyte pokrętła z zamkiem patentowym VLSK lub pokrętła VLS z zabezpieczeniem „Vandal-proof”  (rys. 1).

Rys. 1. Pokrętło VLSK od lewej, VLS z prawej strony

System “Vandal Proof” wykorzystuje zasadę działania mechanizmu zapadkowego, blokowanego poprzez włożenie specjalnego klucza (rys. 2). Jego nietypowy profil ogranicza dostęp do danego połączenia. Próba odkręcenia elementu bez użycia klucza kończy się fiaskiem, ponieważ mechanizm zapadkowy “przeskakuje”. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest głośny trzask spowodowany przeskakiwaniem zapadki. Przypomina on o konieczności użycia klucza, bądź odstrasza niepowołane osoby przy próbie nieuzasadnionego odkręcenia.

Rys. 2. Klucz do pokrętła VLS 

Pokrętło VLSK ma wbudowany zamek patentowy, dzięki któremu po wkręceniu pokrętła i przekręceniu klucza zostaje ono „zamknięte” czyli nie ma możliwości jego wykręcenia i demontażu. W celu demontażu należy użyć klucza, dzięki czemu następuje „otwarcie” pokrętła i możliwość wykręcenia go (Rys. 3).

Rys. 3: Zasada działania pokrętła z zamkiem patentowym VLSK

Do wyboru mamy zamki z tymi samymi lub różnymi numerami klucza, które dostarczane są w komplecie z pokrętłami. Zamek posiada również czerwoną wkładkę, zabezpieczającą przed zapyleniem mechanizmu przy wyjętym kluczu. Tak jak dla pokręteł standardowych – pokrętła z zamkiem mogą posiadać trzpień gwintowany lub gwint wewnętrzny z otworem przelotowym lub nieprzelotowym.

Pokrętła VLSK i VLS są często wykorzystywane przez naszych klientów w różnego rodzaju pojazdach wyprawowych z zabudowami specjalnymi. Jest w nich wiele miejsc i elementów, które należy zabezpieczyć i stabilnie przytwierdzić do pojazdu m.in.:

  • kanistry z paliwem
  • różnego rodzaju elementy jak łopaty lub trapy
  • opcjonalne oświetlenie
  • elementy bagażników dachowych

Najczęściej spotykanym sposobem montażu kanistrów na samochodzie jest korpus przykręcony do karoserii, na który wsuwamy kanister, a następnie dokręcamy go zwykłym pokrętłem (rys. poniżej):

Takie rozwiązanie stwarza niebezpieczeństwo odkręcenia i zabrania kanistra z paliwem przez osoby niepożądane. Bardzo prostym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zastąpienie zwykłego pokrętła jednym z naszych pokręteł z zabezpieczeniem.

W przypadku montażu innych elementów do pojazdu, rekomendujemy, aby w miejscu występowania zwykłych pokręteł, śrub lub motylków zastosować nasze pokrętła.

Poniżej, jako przykład prezentujemy zastosowanie pokrętła VLS w mocowaniu bagażnika dachowego w samochodzie terenowym jednego z naszych klientów.

Rys. 4 Mocowanie panelu do bagażnika dachowego

Z kolei pokrętło VLSK znalazło świetne zastosowanie u naszego innego klienta, który specjalizuje się w specjalistycznych zabudowach samochodowych. Jeden z wiodących producentów lawet, po przeprowadzonych testach, zastosował dwa pokrętła w celu zabezpieczenia najazdów ukrytych pod platformą lawety.  Jedno z pokręteł jest standardowe i służy tylko mocowaniu burty, a drugie stanowi mocowanie i zamek. Dzięki temu kierowca przy pomocy klucza „zamyka” najazdy i zabezpiecza przed ingerencją osób niepowołanych (Rys. 5)

Rys. 5 Pokrętła VLSK zastosowane w celu zabezpieczenia najazdów ukrytych pod platformą lawety

Podsumowując. Pokrętła VLS oraz VLSK to produkty, które znajdą zastosowanie w powyższych aplikacjach, jak również w wielu innych, nie tylko zabudowach pojazdów. Są to m.in.:

  • zabezpieczenia segmentów przy teleskopowych zadaszeniach basenów (dla tej aplikacji wymyślono pokrętło VLS),
  • mocowania elementów przy konstrukcjach scenicznych i estradowych,
  • przenośnych aplikacjach np.: statywy, stojaki, składane namioty, sprzęt fitness i rehabilitacyjny (mniejsza waga niż VLSK),
  • ograniczenie dostępu przy zbiornikach do selektywnej zbiórki odpadów,
  • zabezpieczenia pokryw, klap, włazów rewizyjnych przy wszelkiego typu instalacjach przemysłowych i spożywczych wymagających ograniczenia dostępu osób trzecich.

Linki do kart katalogowych:

pokrętła z zamkiem patentowym VLSK

pokrętła VLS z zabezpieczeniem „Vandal-proof”

Artykuły:

Jak zabezpieczyć połączenie gwintowane przed ingerencją z zewnątrz? | Magazyn dla Konstruktorów (elesa-ganter.pl)

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 887 050 300

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Nowe linie produktowe rekomendowane do branży spożywczej
Bezzałogowy Szerpa

Najnowsze artykuły

Menu