Jak zoptymalizować proces pakowania – case study firmy DAMET

artykułyPorady technicznerękojeści

Optymalne stanowisko pracy to kluczowa kwestia w każdej firmie. Dzięki niemu w ciągu jednego dnia roboczego jesteśmy w stanie wykonać więcej zadań, przy jednoczesnym zrównoważonym obciążeniu dla organizmu pracownika.

Doskonałym przykładem optymalnego stanowiska pracy w branży przygotowywania paczek do wysyłki są stoły do pakowania firmy DAMET sp.j. Dańko, Jaksina (rys. 1).

Rys.1. Stół do pakowania firmy DAMET sp.j. Dańko, Jaksina (ucinaczka zaznaczona na żółto).

Firma Damet oferuje dodatkowe moduły, pozwalające na dopasowanie stanowiska pracy do konkretnego procesu. Wszystkie produkty są nieustannie modernizowane, a ostatnie wdrożenie dotyczyło konstrukcji ucinaczki papieru/folii (rys. 2).

Rys. 2. Moduł tnący.

Ucinaczka służy głównie do cięcia papieru pakowego lub folii podczas procesu przygotowywania paczki do wysyłki. Jak można sobie wyobrazić, korzysta się z niej bardzo często.

Moduł tnący składa się z czterech głównych komponentów:

– Podstawa

– Prowadnica liniowa z wózkiem

– Specjalne dwukierunkowe ostrze

– Uchwyt dla użytkownika

Poprzednia konstrukcja ucinaczki (rys. 3) była wyposażona w uchwyt typu „L” (GN 559 rys.4), który pozwalał na bardzo stabilne pochwycenie wózka z ostrzem, a następnie wykonanie cięcia.

Rys. 3. Moduł tnący w „starej” wersji.

Rys. 4. Uchwyt  GN 559.

Obsługa modułu tnącego była łatwa i intuicyjna, ponieważ podczas cięcia użytkownik trzymał bardzo solidnie uchwyt i był w stanie wygenerować dużą siłę (choć takowa wcale nie była konieczna), przesuwając wózek z nożami w lewą lub prawą stronę (rys. 5).

Rys. 5. Ułożenie dłoni podczas procesu cięcia dla starej konstrukcji.

Fakt, że coś dobrze działa nie oznacza, że nie da się tego ulepszyć, czego doskonałym przykładem jest zmodyfikowana konstrukcja ucinaczki (rys. 6).

Rys. 6. Moduł tnący w nowej wersji.

Nowa konstrukcja posiada wiele modyfikacji, które stanową „know how” producenta, ale jedną z kluczowych, jest zmiana uchwytu GN 559 na rękojeść EBK-H SOFT (rys. 7).

Rys. 7. Rękojeści EBK-H SOFT.

Dzięki tej jednej zmianie operator uzyskał:

  • wygodniejszy sposób obsługi narzędzia, ponieważ łapie rękojeść jedynie palcami, więc nie musi zbyt głęboko sięgać (rys. 8)
  • pewny chwyt, gdyż sama rękojeść pokryta jest specjalnym, miękkim w dotyku, elastomerem
  • intuicyjną obsługę, ponieważ rękojeść wyposażona jest w piktogram dopasowany do tej konkretnej aplikacji (strzałki lewo/prawo), informujący o możliwości cięcia w obu kierunkach

Rys. 8. Ułożenie dłoni podczas procesu cięcia dla nowej konstrukcji.

Powyższe „case study” jest doskonałym przykładem, że dzięki przemyślanej konstrukcji oraz  odpowiedniemu doborowi komponentów można osiągnąć rozwiązanie, które nie wymaga skomplikowanych modyfikacji, a przyczynia się do zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa pracy.

Odnośnie oznaczeń na rękojeściach, w ofercie Elesa+Ganter dostępne są różnego rodzaju  standardowe etykiety (rys. 9), które umieszcza się pod przezroczystą pokrywką, więc nie ulegają zużyciu podczas eksploatacji.

Rys.9. MA – Standardowe tarcze z oznaczeniami i symbolami do rękojeści.

W przypadku zastosowań, które wymagają pewnego, a zarazem delikatnego chwytu, idealnie sprawdzają się produkty z linii SOFT-TOUCH. W takim wykonaniu dostępne są nie tylko rękojeści, ale również uchwyty i pokrętła. Linia produktów SOFT-TOUCH posiada miękką i antypoślizgową powierzchnię, aby zapewnić bezpieczniejszy i bardziej stabilny pod względem ergonomicznym chwyt, nawet w tak niekorzystnych warunkach środowiskowych jak: wilgoć, suchość, gorąco, zimno i otłuszczenie powierzchni. Przykładem takich zastosowań są np. wszelkiego rodzaju urządzenia rehabilitacyjne, medyczne, sportowe czy też dźwignie sterujące w kabinie operatora dźwigu, wózka widłowego bądź innego pojazdu.

SOFT-TOUCH – link do wszystkich produktów pokrytych specjalnym miękkim elastomerem.

Karty katalogowe opisanych produktów:

  • GN 559 – Uchwyty
  • EBK-H SOFT – Rękojeści pokryte miękką powłoką i z możliwością zainstalowania etykiety
  • MA  – etykiety/tarcze z oznaczeniami i symbolami do rękojeści

Strona internetowa firmy DAMET sp.j. Dańko, Jaksina:

www.damet.eu

W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

Autor: Eligiusz Glass

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500 (Eligiusz Glass)

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Nowość! Uchwyty wpuszczane ze składaną rękojeścią MRH
Dron do zbierania DNA

Najnowsze artykuły

Menu