Jakich elementów Elesa+Ganter użyć do budowy kampera? Case study Vandalvan

artykułyPorady techniczne

Kamper kojarzy nam się z niezależnością i swobodą, do których polskie społeczeństwo coraz częściej dąży. Jeżeli dodamy do tego nutkę przygody oraz obcowanie z naturą to otrzymamy otrzymamy odpowiedź na pytanie dlaczego caravaning w Polsce rozwija się w tak dynamicznym tempie.

Rys. 1. Kamper firmy VANDALVAN.

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kamperów, a możliwości ich spersonalizowania pod konkretnego użytkownika są praktycznie nieograniczone. Jednym z unikatowych projektów jest campervan zbudowany przez naszego klienta – firmę  VANDALVAN, która bazując na swoich dotychczasowych doświadczeniach, przygotowała nowy projekt z wykorzystaniem standardowych elementów Elesa+Ganter (rys. 1, rys. 2, rys. 3).

Rys. 2. Wnętrze kampera firmy VANDALVAN.

Rys. 3. Wnętrze kampera firmy VANDALVAN.

Zabudowa wewnątrz powyższego kampera jest wykonana z drewna, przez co użytkownik czuje się w środku przytulnie, a całość prezentuje się bardzo estetycznie oraz solidnie. W tego typu projektach ważne jest, aby stosowane akcesoria oraz materiały były bardzo dobrej jakości, ponieważ warunki ich pracy są dużo cięższe niż w zwykłym mieszkaniu lub domu. Z tego właśnie powodu firma VANDALVAN zdecydowała się skorzystać między innymi z rozwiązań ze świata maszyn.

Poniżej prezentujemy kilka produktów Elesa+Ganter, które zostały wykorzystane przy budowie kampera VANDALVAN:

  1. Chwytaki zatrzaskowe GN 4490 oraz BPS (rys. 4) będące częścią składanego stołu (rys. 5). Chwytaki zatrzaskowe posiadają wiele rozmiarów oraz są dostępne z różnymi wartościami siły przytrzymania. Dlatego idealnie nadają się do aplikacji, gdzie potrzebujemy przytrzymać zatrzaskowo ruchomy element z określoną siłą. Opisywany stół posiada składaną nogę (rys. 6) oraz dwustronny blat (rys. 7). Oba elementy są mocowane za pomocą chwytaków zatrzaskowych. Całość musi zachować bardzo stabilną pozycję zarówno po złożeniu jak i rozłożeniu, ponieważ na czas spania stół staje się częścią dodatkowego łóżka.

Rys. 4. Chwytaki zatrzaskowe, od lewej GN 4490 oraz BPS.

Rys. 5. Stół w pozycji rozłożonej w kamperze firmy VANDALVAN.

Rys. 6. Noga od stołu, składana zatrzaskowo za pomocą BPS.

Rys. 7. Mocowanie zatrzaskowe blatu stołu za pomocą  GN 4490.

Chwytaki zatrzaskowe zostały również zastosowane do blokowania niektórych drzwiczek w zabudowie, dzięki temu nie otwierają się one przy przeciążeniach oraz nie hałasują podczas jazdy (rys. 8).

Rys. 8. Chwytak zatrzaskowy BPS, służący do przytrzymania drzwiczek od szafki.

  1. Zawiasy CFF (rys. 9) zostały zastosowane do nogi od stołu, którą składa się w celu powiększenia dostępnej przestrzeni (rys. 10). Zastosowane zawiasy przenoszą bardzo duże obciążenia, a ponadto zajmują mało miejsca, więc idealnie wpasowały się w cały design zabudowy ze stołem.

Rys. 9. Przykładowy zawias serii CFF.

Rys. 10. Zawiasy serii CFF zamocowane do nogi od stołu.

  1. Kolejnym produktem ze świata maszyn i urządzeń zastosowanym w kamperze firmy VANDALVANprowadnice teleskopowe. Firma Elesa+Ganter posiada w swojej ofercie wiele wariantów prowadnic teleskopowych, które różnią się między sobą zarówno maksymalnym obciążeniem jak i dodatkowymi funkcjami, takimi jak: rozłączenie szyn, mechanizm „push to open”, automatyczne domykanie i wiele innych.

W kamperze firmy VANDALVAN zastosowano między innymi prowadnice z serii GN 1440 (rys. 11), które charakteryzują się bardzo dużą nośnością.

Rys. 11. Prowadnica teleskopowa serii GN 1440.

Model ten sprawdził się idealnie w bardzo wymagającej aplikacji, jaką jest wysuwana na blisko 1 m część głównego łóżka (rys. 12, rys. 13). Firma VANDALVAN nie chciała stosować dodatkowego podparcia dla wysuwanej części łóżka, ponieważ skomplikowałoby to konstrukcję, dlatego wybrano prowadnice teleskopowe GN 1440, które przy wysuwie jednego metra można obciążyć maksymalnie siłą 325 kg. Daje to dość duży zapas, nawet w przypadku dużych obciążeń.

Rys. 12. Prowadnica teleskopowa serii GN 1440 zamocowana do wysuwanego modułu łóżka.

Rys. 13. Główne łózko w kamperze VANDALVAN w pozycji złożonej oraz rozłożonej.

  1. Innymi zastosowaniami prowadnic teleskopowych firmy Elesa+Ganter są różnego rodzaju szuflady oraz stoliki. W tym przypadku zastosowano modele GN 1412 z mechanizmem samodomykającym (rys. 14) oraz GN 1418, które posiadają wygodne otwieranie, niewymagające uchwytu, czyli mechanizm „push to open” (rys. 15).

Rys. 14. Wysuwane szuflady za pomocą prowadnic teleskopowych GN 1412.

Rys. 15. Wysuwany stolik zamocowany za pomocą prowadnic teleskopowych GN 1418.

W świecie caravaningu bardzo istotna jest jakość oraz funkcjonalność zastosowanych materiałów i rozwiązań. Przestrzeń kampera na pewien czas staje się drugim domem i między innymi elementy wykończenie wpływają na ogólne odczucie użytkownika odnoście jakości zabudowy oraz komfortu jej użytkowania. Z tego powodu warto korzystać ze sprawdzonych, a zarazem solidnych rozwiązań, które nie przysporzą kłopotów podczas eksploatacji kampera.

W ofercie firmy Elesa+Ganter, oprócz  opisanych w tym artykule produktów, znajduje się wiele innych rozwiązań stosowanych przy budowie kamperów oraz pojazdów wyprawowych 4×4. Z tego powodu, w przypadku indywidualnych projektów/potrzeb z branży caravaningu, zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu.

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową firmy VANDALVAN, na której znajduje się wiele ciekawych informacji na temat samodzielnej budowy kampera:

www.vandalvan.com

Polecamy również obejrzeć film, na którym jest prezentowany najnowszy campervan

 

Karty katalogowe opisanych produktów:

  • GN 4490 – chwytaki zatrzaskowe
  • BPS – chwytaki zatrzaskowe
  • CFF – zawiasy
  • GN 1440 – prowadnice teleskopowe
  • GN 1412 – prowadnice teleskopowe
  • GN 1418 – prowadnice teleskopowe

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500

 

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NOWOŚĆ! Nakrętki NSF i śruby pociągowe NSL do tworzenia układu zmiany ruchu obrotowego na ruch liniowy
Ramię Robotnika

Najnowsze artykuły

Menu