Jan Józef Baranowski

artykuływynalazcy

Często parząc na przedmioty i urządzenia, które nas otaczają, nie zastanawiamy się nad tym, kto stoi za tymi wynalazkami. Tak samo często zapominamy, ilu ważnych wynalazców pojawiło się w historii Polski. Jednym z nich był Jan Józef Baranowski. Ten urodzony w 7 września 1805 roku wynalazca ma na swoim koncie wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień.

 

 

Jan Józef Baranowski.JPG
Jan Józef Baranowski” autorstwa nieznany – „Bolesław Orłowski”, Kłosy no. 793 Warszawa 1880.. Licencja Public domain na podstawie Wikimedia Commons.

 

To on stworzył pierwszy gazomierz, kasownik do biletów oraz automat, który takowe bilety wydawał. Stworzył także pierwsze semafory oraz urządzenia do liczenia głosów i pomagające kontrolować rachunki w księgowości. Baranowski po powstaniu listopadowym był internowany w Austrii, po czym udał się na emigrację do Francji, gdzie zaczął tworzyć swoje wynalazki. Józef Baranowski był wizjonerem patrzącym daleko w przyszłość. Za swoje odkrycia był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych targach i wystawach. Koniec życia spędził w Londynie. Dziś jego wynalazki obiegły cały świat i w zasadzie nie ma możliwości, żebyśmy funkcjonowali bez nich. Dlatego warto się czasem zatrzymać i zastanowić kto stoi za przedmiotami i urządzeniami, z których korzystamy codziennie.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robotyczne, podgrzewane Origami
Zamki z dźwignią ELCK

Najnowsze artykuły

Menu