Janusz Groszkowski

artykułyBez kategoriiwynalazcy

W cyklu poświęconym konstruktorom-wynalazcom przedstawiamy sylwetkę wybitnego polskiego uczonego, kandydata do nagrody Nobla, pioniera radiotechniki, którego wzory i wyliczenia wykorzystano m.in. przy budowie pierwszego radaru.

Janusz Groszkowski urodził się w marcu 1898 roku w Warszawie.  W 1915 roku został jednym z pierwszych studentów Politechniki Warszawskiej. Z początku zajmował się mechaniką, która później zmienił na elektronikę. W wieku trzydziestu lat posiadał już tytuł profesora. Oprócz dokonań w sferze radiotechniki stworzył także metodę analizy drgań elektrycznych nieliniowych. Dzięki jego badaniom wysokiej próżni możliwe było zbudowanie układów półprzewodnikowych. Janusz Groszkowski wynalazł i opatentował aż 16 urządzeń. W ramach pracy akademickiej wypromował kilkadziesiąt doktoratów. Jest także założycielem Zakładu Elektroniki przy PAN. Groszkowski otrzymał liczne odznaczenia, w tym Krzyż Virtuti Militari. W 1968 roku przeszedł na emeryturę. W późniejszych latach był posłem na Sejm VI kadencji.

Źródło: www.niedziela.pl, Wikipedia | Ilustracja: By Unknown photographer – scanned form Polish Problemy monthly, July 1959, page 469, Domena publiczna, Link

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Wyjątkowa konstrukcja składaka
Zapięcia nastawne z blokadą otwarcia – seria TLFS

Najnowsze artykuły

Menu