Janusz Liberkowski – wynalazca sferycznego fotelika

artykuływynalazcy

W maju 2006 roku polski konstruktor, Janusz Liberkowski, wygrał w USA konkurs dla najlepszego wynalazcy. Powodem zdobycia uznania jury była konstrukcja sferycznego fotelika dziecięcego, które może uratować życie. Janusz Liberkowski wpadł na pomysł zbudowania fotelika pod wpływem dramatycznych przeżyć.

Źródło: YouTube/TV2 fotelik.info

Urodził się w 1954 roku w Nowej Soli. Po ukończeniu Politechniki Gdańskiej razem z żoną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tam rozpoczął pracę jako mechanik w zakładach Intela. W trakcie pracy stworzył 13 patentów, z czego 7 Intel wprowadził do swoich produktów. Sławę przyniósł mu do piero rok 2006, gdy Janusz Liberkowski wygrał wspomniany wcześniej konkurs wynalazców. Przedstawił wówczas zupełnie nowy model fotelika samochodowego, który miał chronić przewożone niemowlaki, dzięki zamianie energii kinetycznej na ruch obrotowy. Koncepcja nowatorskiego rozwiązania pojawiła się po tragicznej śmierci jego córki. Jako nagrodę za pierwsze miejsce wynalazca otrzymał milion dolarów nagrody. Liberkowski swój projekt przekazał firmie Evenflo, która jest i największym producentem fotelików w USA. Niestety koncern pozmieniał projekt Polaka na tyle, że ten zmuszony był zrezygnować z dalszej współpracy z firmą, mimo że był już wtedy zatrudniony na stanowisku dyrektora projektu. Janusz Liberkowski nadal dopracowuje swój wynalazek, ale na własną rękę szuka wsparcia finansowego. Nadal mieszka w Stanach Zjednoczonych razem z żoną oraz dwójką dzieci.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Zapraszamy na WARSAW INDUSTRY WEEK 2016
Przenośna chłodziarka

Najnowsze artykuły

Menu