Józef Bożek, czyli polski Stephenson

artykuływynalazcy

Zapewne niewiele osób słyszało o Józefie Bożku, chociaż prawdopodobnie każdy chociaż raz zetknął się z jego wynalazkami. Józef Bożek nazywany byłe często „polskim Stephensonem.” Urodził się w 1782 roku w miejscowości Biery. Studiował matematykę i mechanikę na uniwersytecie w Brnie. Następnie pracował jako zegarmistrz oraz mechanik w Instytucie Politechnicznym w Pradze.

Józef Bożek

Źródło: Wikipedia

Wtedy właśnie skonstruował precyzyjny zegar dla Instytutu. Tam również stworzył większość swoich wynalazków takich jak: maszyna do szlifowania kryształów, automatyczny warsztat tkacki i przystrzygarkę sukna. Tworzył również protezy dla inwalidów wojennych. Najważniejszym jego osiągnięciem było skonstruowanie pierwszego w Europie powozu z napędem parowym oraz łodzi z podobnym napędem. Zrobił to niemal w tym samym czasie, kiedy w Anglii powstały pierwsze lokomotywy, przy czym najprawdopodobniej Bożek nie wiedział o tym i tworzył projekty samodzielnie. Stworzył również katapulty okrętowe oraz potrójnie złożoną dźwignię. Liczne wynalazki, którym Bożek poświęcił życie, przez brak finansów nie miały możliwości dalszego rozwoju. Bożek ostatecznie zmarł w biedzie, zapomniany w 1835 roku.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , ,
Mechaniczny duet do tworzenia map obiektów
Domowy, mechaniczny asystent

Najnowsze artykuły

Menu