Koła przemysłowe do średnich i dużych obciążeń – waga ciężka

artykułyNowościzestawy kołowe

Projektując urządzenia transportu wewnętrznego, służące do przemieszczania materiałów w obrębie produkcji, czy zakładu, często napotykamy na problem odpowiedniego doboru kół przemysłowych i zestawów kołowych. Ta kwestia dotyczy szczególnie transportu elementów ciężkich i zastosowania kół o odpowiednio wysokiej nośności. Firma Elesa+Ganter, chcąc sprostać najwyższym wymaganiom, poszerzyła gamę kół przemysłowych i zestawów kołowych o wykonania do tzw. aplikacji „ciężkich” (Rys.1).

 koła przemysłowe

Rys.1. Nowe koła przemysłowe do aplikacji „ciężkich”

Wśród nowych kół i zestawów kołowych wyróżniamy następujące modele i kombinacje kół z obudowami:

RE.F4- Koło z nalewanym wieńcem poliuretanowym na korpus wykonany z odlewu żeliwnego

Ze względu na budowę, wyróżnić można tu dwa rodzaje:

  • RSL – oś pasowana na łożysku kulkowym, przystosowanym do dużych obciążeń,
  • RBL – z otworem bezpośrednio wykonanym w masywnej piaście korpusu, umożliwiającym wykonanie np. wpustu (Rys.2).

Koła przemysłowe  RE.F4 charakteryzują się wysokim parametrem obciążalności dynamicznej (do 25000N), dzięki czemu świetnie nadają się do najcięższych urządzeń, poruszających się po posadzkach wykonanych m.in. z żywicy lub pokrytych kafelkami.

kola-przemyslowe-RE-F4

Rys.2. Koła przemysłowe RE.F4, typ RBL-z otworem gładkim i RSL- z łożyskiem kulkowym

W połączeniu z obudowami ciężkimi typu WH i WEH koła RE.F4 stanowią następujące zestawy kołowe:

RE.F4-WH– koło z obudową wykonaną ze stali ocynkowanej elektrolitycznie, spawanej (Rys.3). Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby przenosić obciążenia dynamiczne do 9000 N. Świetnie sprawdzają się w wózkach transportowych wykorzystywanych do transportu materiałów produkcyjnych.

kola-przemyslowe-RE.f4-WH

Rys. 3. Rodzaje i budowa zestawów kołowych RE.F4-WH

RE.F4-WEH– koło przemysłowe z obudową wykonaną z elementów stalowych spawanych elektrycznie oraz malowanych proszkowo na zielono (Rys.4). Przeznaczone do najbardziej wymagających aplikacji, gdzie obciążenia dynamiczne mogą przekraczać wartość 20000N na pojedynczy zestaw kołowy. Dedykowane do najcięższych zastosowań, np. przy spawaniu ciężkich konstrukcji.

kola-przemyslowe-RE.f4-WEH

Rys. 4. Rodzaje i budowa kół przemysłowych RE.F4-WEH

RE.G5 – Rolki z nalewanym wieńcem poliuretanowym na stalową piastę

Charakterystyczną cechą rolek jest ich szerokość, która jest zbliżona do ich średnicy lub ją przekracza. Dedykowane są do współpracy z delikatniejszym podłożem, gdzie istotnym jest rozłożenie nacisków na większą powierzchnię oraz stabilne toczenie (Rys.5). Ze względu na wysokie obciążenia, piasta współpracuje z dwoma łożyskami kulkowymi.

koła przemysłowe RE.G5 z szerokim wieńcem

Rys.5.Koło przemysłowe RE.G5- z szerokim wieńcem.

RE.G2- Koło przemysłowe z nalewanym wieńcem gumowym na aluminiowym korpusie

Cechą charakterystyczną tych kół jest połączenie właściwości gumowego wieńca, mogącego współpracować z praktycznie każdym rodzajem podłoża, wytrzymałego aluminiowego korpusu oraz podwójnego łożyskowania tocznego, zapewniającego niskie opory toczenia (Rys.6).

 koła przemysłowe RE.G2

Rys.6 .Koło przemysłowe RE.G2

W połączeniu z obudową ciężką typu H koło RE.G2 tworzy zestaw kołowy do średnich obciążeń.

RE.G2-H– Koło  przemysłowe z nalewanym wieńcem gumowym i z obudowa stalową, wykonaną z blachy ocynkowanej (Rys. 7). Dedykowane jest do urządzeń, gdzie maksymalne obciążenia dynamiczne nie przekraczają 7500 N na pojedynczy zestaw kołowy. Nadaje się do pracy w warunkach atmosferycznych oraz niektórych środowiskach agresywnych chemicznie. RE.G2-H często stosowany jest w urządzeniach transportu wewnętrznego w zakładach o dużym stopniu zautomatyzowania produkcji, np. branża motoryzacyjna.

rodzaje kół przemysłowych RE.G2-H

Rys. 7. Rodzaje i budowa kół przemysłowych RE.G2-H.

Nowe koła i zestawy kołowe Elesa+Ganter do aplikacji „ciężkich” to idealne komponenty do urządzeń transportowych w przemyśle ciężkim i produkcji metalowej.  Wysokie wartości obciążeń dynamicznych i obciążalności tocznej gwarantuję niezawodną i komfortową obsługę, przy spełnieniu wszystkich wymaganych norm dotyczących wózków lub palet do transportu bliskiego.

Strony katalogowe prezentowanych produktów:

Autor: Stefan Lewandowski
Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się w katalogach papierowych oraz na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów
Kontakt
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 885 020 900 (Stefan Lewandowski)

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
ELesa+Ganter zaprasza na targi AUTOMATICON®
Uchwyty kasetowe z zamkiem – seria GN 115.10

Najnowsze artykuły

Menu