Kolej linowa na Kasprowy ma 80 lat

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Dokładnie dzisiaj, 15 marca 2016 r., mija 80 lat od pierwszego kursu Kolei Linowej na Kasprowy Wierch. Jej budowa trwała zaledwie 227 dni. W pracach brało udział blisko 1000 osób z całej Polski, które pracowały po 16 godzin dziennie.


Źródło: YouTube/AleHistoria

Można powiedzieć, że inwestycja, jak na tamte czasy, powstała w rekordowym tempie. Wynikało to z faktu, że w dużej mierze był to projekt prestiżowy i propagandowy, możliwy do zrealizowania dzięki zaangażowaniu ówczesnego wiceministra ds. komunikacji, inżyniera Andrzeja Bobkowskiego. Kolejka była jednym z elementów szerszego planu, który miał przygotować Zakopane do Mistrzostw Świata FIS, które miały odbyć się w lutym 1939. Na potrzeby tej imprezy sportowej zbudowano także kolejkę na Gubałówkę, hotel na Kalatówkach i rozbudowano skocznie narciarskie.

W przygotowanie projektu technicznego kolejki na Kasprowy WIerch zaangażowała się stocznia Gdańska, która także dostarczyła maszyny, oraz firma „Bleichert” z Lipska. Budynki stacji zaprojektowali architekci Anna i Aleksander Kodelscy. Ciekawostką może być fakt, że specjalnie na potrzeby realizacji projektu wybudowano drogę z Kuźnic na Myślenickie Turnie. Tam materiały budowlane przeładowywano z samochodów na zaprzężone w konie huculskie furmanki, które następnie przewoziły ładunek na Halę Gąsienicową. Na szczyt Kasprowego Wierchu materiały były wnoszone na plecach robotników.

Źródło: Wikipedia | http://z-ne.pl | Zdjęcie: By Romuald Gantkowski – historia regni poloniae, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29926236

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , ,
Robot obsłuży śmieciarkę
Zabójczy Aerowagon

Najnowsze artykuły

Menu