Kosmiczne panele słoneczne

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Chiny po raz kolejny zaprezentowały projekt, który przytłacza rozmachem. Tym razem planują stworzenie gigantycznej farmy solarnej, która powstałaby w przestrzeni kosmicznej i przesyłała energie na ziemię.

Źródło: YouTube/Engadget

Takie rozwiązanie jest dużo bardziej efektywne niż tworzenie farm na ziemi. W przestrzeni kosmicznej panele mogłyby pozyskiwać energię aż z 99 procent przechwyconych promieni słonecznych, natomiast urządzenie mogłoby działać przez całą dobę, niezależnie od warunków pogodowych. Jedynie zaćmienie słońca mogłoby zakłócić pracę farmy. Niestety przed wykonaniem tego projektu trzeba uporać się z licznymi przeszkodami. Przede wszystkim taka konstrukcja musiałaby zostać zmontowana już na orbicie. Ponadto systemy przesyłu energii na ziemię również wymagają jeszcze sporo popraw. W tej chwili badane są dwa sposoby przesyłu: za pomocą mikrofal lub laserem. Kolejną przeszkodą mogą być inne kraje na świecie, które mogą się nie zgadzać, aby Chiny wysyłały tak ogromną jednostkę samodzielnie. Szczególnie, że urządzenia do przesyłu energii mogą posłużyć również jako broń. Mimo wszystko projekt nie został jeszcze skreślony, a Chiny liczą, że uda się go zrealizować do 2050 roku.

Źródło: Ilumen | Ilustracja: SpaceX-Imagery z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robotyczny domownik
Elesa+Ganter wspiera ambitne projekty studenckie

Najnowsze artykuły

Menu