Kosmiczne pszczoły

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Międzynarodowa stacja kosmiczna wzbogaciła się o nietypowe roboty. Tym razem na pomoc badaczom przybyły…robotyczne pszczoły. Co prawda urządzenia w żadnym wypadku nie przypominają owadów, a niewielkie kostki, ale zasada ich działania przypomina prace w roju.


Źródło: YouTube/NASA’s Ames Research Center

Urządzenia mają się przemieszczać po całej stacji i monitorować prowadzone prace oraz w porę wykrywać zagrożenia. Na razie urządzenia podlegają jeszcze sterowaniu przez astronautów, ale za kilka dni mają przejść w tryb autonomiczny i będą pracowały samodzielnie. Na stacji znajdują się w tej chwili dwa tego typu urządzenia, jednak w przyszłości ich ilość ma się zwiększać. Ich pierwszym zadaniem ma być nasłuch urządzeń, aby wykrywać zakłócenia w ich pracy i zapobiegać awariom na jakie są narażone. Roboty mają systemy sztucznej inteligencji, dzięki którym mają się uczyć i poprawiać wydajność swojej pracy. Robo pszczoły będą również dokonywały identyfikacji przedmiotów, aby pomóc przy przeładunku zapasów ze statków towarowych. W przyszłości na pokładzie ISS mają być testowane kolejne roboty, które później będą mogły pomagać podczas kolonizacji Marsa i księżyca.

Źródło: www.nasa.gov | Ilustracja: FotoliaVladislav Ociacia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Nowa witryna Elesa+Ganter
Rusza budowa Hyperloop

Najnowsze artykuły

Menu