Kosmiczny harpun

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Problem zaśmiecania nie dotyczy tylko naszej planety, ale również jej najbliższych okolic. Kosmiczne śmieci coraz bardziej zaczynają dokuczać badaczom. Temat przez wiele lat był lekceważony. Jednak od pewnego czasu wielu specjalistów głowi się nad jego rozwiązaniem. Ciekawy pomysł zaprezentowała firma Airbus. Jej specjaliści stworzyli specjalny harpun, dzięki któremu można by odławiać największe kosmiczne śmieci i sprowadzać na kurs, w którym spłonęłyby w atmosferze.

Harpun ma około metra długości i byłby wystrzeliwany za pomocą sprężonego powietrza. Urządzenie w pierwszej kolejności ma zostać wymierzone w satelitę Envisat. Jest to największy umieszczony na orbicie satelita obserwacyjny. Jego waga wynosi osiem ton. Cel jest nieprzypadkowy. Envisat jest największym celem i najtrudniejszym zadaniem z jakim przyjdzie się zmierzyć podczas operacji odławiania elementów rakiet i innych kosmicznych urządzeń. Jeżeli harpun poradzi sobie ze sprowadzeniem tej konstrukcji, to ustrzelenie kolejnych elementów na naszej orbicie będzie prostsze. Czekamy zatem na wyniki operacji i liczymy, że zakończy się ona sukcesem.

Źródło: space.com | Ilustracja: fotolia.com / JohanSwanepoel

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Uchwyty rurowe z oryginalnym i ergonomicznym designem
Robot zamiast psa w domu?

Najnowsze artykuły

Menu