Kosmiczny robot

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

NASA pracuje na pełnych obrotach, żeby jak najszybciej przygotować się do misji, podczas których zostaną zbudowane bazy na terenie księżyca i marsa. Jednak poza tworzeniem rakiet i dronów trwają prace nad zaawansowanymi robotami. Jednym z nich jest Valkiria stworzona przez inżynierów z MIT oraz Northeastern University.

Źródło: YouTube/Inventions World

Valkyrie to humanoidalny robot o pokaźnych rozmiarach. Ma blisko dwa metry wysokości i waży 125 kg. Został wyposażony w LIDAR oraz blisko 200 czujników. W ten sposób może sprawnie i dokładnie mapować otoczenie. W tej chwili naukowcy pracują nad usprawnieniem systemu poruszania robota. Zamontowany w nim system sztucznej inteligencji świetnie radzi sobie opracowywaniem sposobów na pokonywanie przeszkód, ale nie zawsze idzie to w parze z fizycznymi możliwościami Valkyrie. Robot jest na tyle ciekawym projektem, że po zakończeniu usprawniania sprawdzi się nie tylko w misjach kosmicznych, ale również jako wsparcie dla ratowników szukających ludzi pod zgliszczami. NASA ma w planach, aby roboty w kosmosie wykonywały ciężkie i niebezpieczne prace, zaś ich następna generacja miałaby się zajmować kosmicznym górnictwem.

Źródło: NASA / Ilustracja: Photos Hobby on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Utralekkie skrzydła
Pokrętło VCHT – odporność na korozję, przy niskiej masie własnej

Najnowsze artykuły

Menu