Kosmiczny samolot

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Prace nad stworzeniem w pełni funkcjonalnego samolotu kosmicznego nowej generacji wydają się zbliżać do końca. Niedawno niemiecka firma Polaris Raumflugzenge dokonała udanego próbnego lotu swojego nowego pojazdu powietrznego MIRA. Warto jednak zaznaczyć, że w tym teście użyto maszyny o nieco zmniejszonych rozmiarach w porównaniu do końcowej wersji. Lot inauguracyjny pełnowymiarowego pojazdu zaplanowano na koniec roku.

Źródło: YouTube/Are Thinking

MIRA stanowi połączenie technologii klasycznego samolotu oraz wyrzutni rakiet. Wedle założeń MIRA będzie w stanie załadować na pokład ładunek ważący jedną tonę podczas misji kosmicznych, ale w przypadku lotów hipersonicznych i suborbitalnych jego ładowność zwiększa się aż do 10 ton. Przygotowanie pojazdu do zaplanowanej misji ma zajmować mniej niż 24 godziny. Pojazd MIRA ma w założeniu całkowicie zastąpić kosztowne wyrzutnie rakiet podczas takich misji jak umieszczanie satelitów na orbicie. Na razie przed twórcami seria lotów próbnych i demonstracyjnych. Jeżeli się powiodą, to program kosmiczny z użyciem pojazdów MIRA, ma się rozpocząć w 2026 roku.

Źródło: interestingengineering.com | Ilustracja:  Hermeus on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Deorbitacja kosmicznych śmieci
Uchwyt M.2000-SWM zdobywa nagrodę iF Design Award 2023

Najnowsze artykuły

Menu