Ktesibios z Aleksandrii

artykuływynalazcy

Owoce twórczości niektórych wynalazców przetrwały przez tysiąclecia. Tak było również w przypadku Ktesibosa. Ten starożytny wynalazca urodził się w roku 285 przed naszą erą.

Początkowo pracował jako fryzjer i już wtedy skonstruował pierwsze lustro, którego położenie można było regulować. Osiągnięciami jakimi Ktesibos najbardziej się wsławił były prace nad sprężystością oraz pneumatyką. Opracowywał również zegary napędzane za pomocą strumienia wody i o określonej porze uruchamiające inne urządzenia.


Źródło: YouTube

Ktesibos wynalazł również pierwsze zawory, a także stworzył pierwsze organy wodne, które były prekursorami organów średniowiecznych. Ktesibos zajmował się również machinami balistycznymi. Jego aeroton miotał pociski w prostej linii, wykorzystując sprężone powietrze. W późniejszym okresie życia pracował w Muzeum Aleksandryjskim i, jak twierdzą niektóre źródła historyczne, był jego pierwszym kierownikiem. Cześć z jego prac i projektów wynalazków zostało opracowane dopiero po jego śmierci w roku 228 przed naszą erą.

Źródło ilustracji: Encyklopedia Brittanica
Źródło informacji: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
RoboSimian – robot, który pomoże ratownikom
Robot – ochroniarz

Najnowsze artykuły

Menu