Kto tchnął życie w maszyny?

artykułyCiekawostki techniczne ze światawynalazcy

Wszyscy wiemy w jakich jednostkach podawane jest napięcie jakie płynie w gniazdach elektrycznych, ale mało kto zna historię człowieka, od którego nazwiska ta jednostka powstała. Alessandro Volta urodził się w 1745 roku we Włoszech. Już w dzieciństwie przejawiał zainteresowanie fizyką, a szczególnie elektrycznością.

Jednym z jego pierwszych wynalazków była udoskonalona wersja elektroforu skonstruowanego przez szwedzkiego fizyka Johana Wilckego. Niedługo potem Volta odkrył m.in. metan. Na swoim koncie ma jednak przede wszystkim wynalazki związane z elektrycznością, jak elektroskop służący do pomiarów elektryczności, pierwszy kondensator, oraz ukoronowanie prac – ogniwo nazywane dzisiaj stosem Volty. Za swoje osiągnięcia naukowe został Volta uhonorowany przez Napoleona Bonaparte medalem oraz nadaniem tytułu hrabiego i senatora Królestwa Włoch. Otrzymał również najwyższe odznaczenie państwowe – Legię Honorową. Volta przez dwadzieścia pięć lat pełnił funkcję profesora na Uniwersytecie w Pawii. Wynalazca zmarł w roku 1827. Po śmierci, na jego cześć jednostkę napięcia elektrycznego nazwano od jego nazwiska voltami.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , ,
Wesołych Świąt!
Zegarek z sonarem dla niewidomych

Najnowsze artykuły

Menu