Kto to jest ten Ohm?

artykuływynalazcy

Ucząc się w szkole fizyki poznawaliśmy wiele różnych praw oraz na ich podstawie robiliśmy skomplikowane wyliczenia. Przyjrzyjmy się więc biografii osoby, która stworzyła jedno z najbardziej kluczowych praw związanych z elektrycznością. Georg Ohm urodził się w 1789 roku w Niemczech. Już w wieku 22 lat otrzymał tytuł doktora z zakresu matematyki.

"Georg-simon-ohm 1". Licencja: Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Georg-simon-ohm_1.jpg#/media/File:Georg-simon-ohm_1.jpg
Źródło: Georg-simon-ohm 1„. Licencja: Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

Od 1825 roku zajmował się eksperymentalną pracą badawczą. Skupił się głównie na badaniach związanych z elektrycznością. Wtedy właśnie stworzył swoje słynne Prawo Ohma, które opisywało zależność między natężeniem prądu elektrycznego, a napięciem elektrycznym. Odkrył również zależność oporu elektrycznego w zależności od geometrycznej formy przewodnika. Zajmował się również badaniami dźwięki i odkrył, że nawet najprostsze wrażenie słuchowe wywołane jest przez drgania harmoniczne. Ohm przez wiele lat niestety był niedoceniany przez współczesnych mu fizyków, ponieważ swoje prace pisał w skomplikowanym języku. Na jego część jednostkę oporu elektrycznego określamy dziś jako Ohm.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
TECHNICON INNOWACJE 2015
Podwodny dron

Najnowsze artykuły

Menu