Kto wymyślił sterowce?

artykułyCiekawostki techniczne ze światawynalazcy

Henri Jules Giffard urodził się w Paryżu 8 stycznia 1825 roku. Po studiach zainteresował się maszynami parowymi i wniósł spory wkład w ich udoskonalenie. W 1851 roku opatentował model sterowca zasilanego silnikiem parowym.

"Giffard portrait 1 200" by No - Image:Giffard portrait 1 200.jpg. Licensed under Public Domain via Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Giffard_portrait_1_200.jpg#/media/File:Giffard_portrait_1_200.jpg
Giffard portrait 1 200” by No – Image:Giffard portrait 1 200.jpg. Licensed under Public Domain via Commons.

Maszyna ważyła około 180 kg i posiadała silnik o mocy 3 koni mechanicznych. Był to również pierwszy sterowiec pasażerski. Do uniesienia maszyny w powietrze użyto wodoru. 24 września 1852 roku jego maszyna przeleciała dystans blisko trzydziestu kilometrów z Paryża do Elancourt rozwijając po drodze prędkość 8 kilometrów na godzinę. Pokazał w ten sposób, że podróże drogą powietrzną są realne. Wprawdzie silny wiatr pozwolił jedynie na podróż w jedną stronę, ale podczas lotu Giffard pokazał, że sterowcem można sterować i skręcać.

"Giffard1852". Licensed under Public Domain via Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Giffard1852.jpg#/media/File:Giffard1852.jpg

Giffard1852„. Licensed under Public Domain via Commons.

Za swoje osiągnięcia Giffard został odznaczony Legią Honorową w 1863 roku. Nazwisko Giffarda znalazło się wśród najwybitniejszych wynalazców Francji wyrytych na Wieży Eiffla.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Koszulka dla przygarbionych konstruktorów
Autonomiczna taksówka

Najnowsze artykuły

Menu