Kto wymyślił wiertarkę?

artykułyBez kategorii

Wiertarka jest jednym z wielu urządzeń, których idea była rozwijana na przestrzeni wielu stuleci i trudno jednoznacznie wskazać pomysłodawcę.

Pierwsze ręczne świdry były w użyciu już 4 tysiące lat p.n.e. W średniowieczu pojawiły się pierwsze ręczne wiertarki, jednak w tamtym czasie służyły do rozpalania i podtrzymywania ognia. Dopiero rewolucja przemysłowa i potrzeba szybkiego wykonywania regularnych otworów w różnego typu materiałach spowodowała rozwój tego narzędzia. Przełomowym momentem okazało wynalezienie spiralnego wiertła.

L-Bohrer1

L-Bohrer1„. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons.

Dokonał tego Giovanni Martignoni urodzony w Szwajcarii i mieszkający później na terenie dzisiejszych Niemiec konstruktor-wynalazca zafascynowany mechaniką urządzeń służących do obróbki metalowych elementów. Pierwsze spiralne wiertło skonstruował w 1863 roku, następnie, by spieniężyć wynalazek, sprzedawał wiertła niemieckim fabrykom. Niestety ze względu na to, że w tamtym czasie nie istniała jeszcze technologia szlifowania i ostrzenia wierteł ulegały one szybkiemu zużyciu, przez co na pewien czas wynalazek popadł w zapomnienie, podobnie jak jego autor. Giovanni Martignoni zmarł w biedzie wieku 80 lat na chwilę przed rozkwitem nowych technologii wiercenia, w których zastosowanie spiralnych wierteł stało się nieodzowne.

Źródło: www.greenwich.com.pl | Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

ELEKTROTECHNIKA 2016
Robot strażacki

Najnowsze artykuły

Menu